V Bruselu vládnou regulérní blázni, obává se Majerová. A tady sledujeme předsudečnou nenávist v přímém přenosu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

20.03.2022 8:32 | Rozhovor

„Válka na Ukrajině jednoho dne skončí a zdaleka ne všichni se vrátí,“ říká v rozhovoru pro ParlamemtníListy.cz předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, podle níž je správně, že jsme vůči běžencům velkorysí. Otázkou ale je, zdali to má být na úkor našich lidí, kteří si celý život platí sociální a zdravotní pojištění. „A stát by se měl vždy a v prvé řadě starat o své občany, což se dlouhodobě neděje,“ je přesvědčena Majerová.

V Bruselu vládnou regulérní blázni, obává se Majerová. A tady sledujeme předsudečnou nenávist v přímém přenosu
Foto: Repro ČT24
Popisek: Šéfka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková v předvolebním rozhovoru

Česká republika se ocitla pod náporem válečných běženců z Ukrajiny. Co rodina, to silný příběh. Zvládneme se jako malá země vypořádat s tak velkým množství uprchlíků?

Zvládnout se dá všechno, otázkou ale je, za jakou cenu. Pomáhat válečným uprchlíkům je naší morální povinností, otázkou ale je, zdali někteří příchozí nejsou spíše ekonomičtí migranti. Ano, máme být velkorysí, otázkou ale je, zdali to má být na úkor našich lidí, kteří si celý život platí sociální a zdravotní pojištění. A stát by se měl vždy a v prvé řadě starat o své občany, což se dlouhodobě neděje.

Poté, co opadnou největší starosti se zajištěním základních potřeb pro běžence, přijde na řadu starost o školu a zaměstnání. Jak se podle vás tato situace projeví v českém školství?

No, jak se asi může projevit, když se tu prakticky ze dne na den objeví takové množství školáků. Nastanou velké problémy s přeplněností tříd. Dostaví se jazykové problémy. Přijdou problémy s očkováním, respektive s nemocemi, protože zdravotní systém na Ukrajině funguje jinak, a ne lépe než u nás. Celková úroveň výuky nepochybně klesne, což se děje už posledních dvacet let a doposud žádný ministr školství neměl snahu s tím cokoli udělat. Řeč je například o plošné inkluzi, která je největším problémem současného školství, zejména základního, snižuje celkovou vzdělanost a nikomu neprospívá. Ba naopak!

V České republice je více než 350 tisíc volných pracovních míst, takže se dá očekávat, že zde Ukrajinci můžou najít zaměstnání velmi rychle a navíc tím pomůžou českým firmám vyřešit často dlouhodobý nedostatek zaměstnanců. Vidíte to stejně optimisticky?

Nevidím. Hlavně proto, že většina příchozích jsou matky s dětmi. Ale dobře, část volných pracovních míst se naplní. Jenže pak je tu ještě další kardinální otázka. Válka na Ukrajině jednoho dne skončí a zdaleka ne všichni se vrátí. Takže, kdo tu vylidněnou zemi znovu postaví na nohy, pokud z ní podstatná část těch, co něco opravdu umějí a kteří najdou uplatnění nejen u nás, odejde?

Někteří lidé se však netají se svými obavami z toho, že tak masivní příchod Ukrajinců může znamenat zastavení růstu mezd, příp. se dokonce sami reálně obávají o své zaměstnání. Jsou podle vás tyto obavy oprávněné?

Ano, jsou. A již se tak děje. Může to znamenat nejen zastavení růstu mezd či podstatné změny na trhu práce, ale může to způsobit také otřes celého našeho sociálního systému.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…