Pavel Růžička je rovněž místopředsedou poslaneckého výboru pro obranu, jak si však redakci posteskl, výbor se neschází: „Momentálně neřešíme nic, protože nám do jednání výboru skočila neplánovaná schůze Poslanecké sněmovny. Výbor jsme neměli měsíc a půl, ale čekáme na stanovisko právní kanceláře, která by měla říci, jaký bude další postup s nákupem bojových vozidel pěchoty. To je nyní nejdůležitější, co řešíme,“ uvedl s tím, že ministryně obrany Jana Černochová nechala vypracovat právní analýzu jak postupovat. Nákup bojových vozidel pěchoty, tedy BVP, je složitý. Je třeba zjistit, zda je možné nákup vůbec vysoutěžit kvůli složitosti komodity. Pokud bude zadáno výběrové řízení, lze ho zrušit a za jakých podmínek, případně lze zakázku v takovém případě zadat přímo firmě? „Bude třeba rozhodnout, co se s nákupem stane a čeká na to i Armáda České republiky,“ popsal Růžička.
Na otázku, zda se za poslední měsíce válečného konfliktu na Ukrajině změnil přístup politiků k nutnosti lepšího vybavení české armády, odvětil, že neví. „To přesně nevím, protože ministryně nepředložila do výboru nic nového. Zatím běží ty věci, které se dělali za Metnara (Lubomír Metnar, ANO, ministr obrany v době vlády Andreje Babiše, pozn. red.) a nyní ministryně avizovala, že dojde k nákupu transportérů Pandur, Titus a Tater, ale na to všechno byly za nás připraveny rámcové smlouvy. Ona využívá, co se udělalo za naší vlády, s ničím novým nepřišla,“ řekl Pavel Růžička.
Místopředseda: Výbor pro obranu by měl být v době války nejaktivnější
Další zasedání výboru pro obranu mělo být dnes – v úterý, avšak opět se koná jednání Sněmovny. „Koaliční vláda úmyslně nabourává práci výboru tím, že na výborové týdny dává svoje zasedání Sněmovny a své programy, což je špatně,“ vysvětlil poslanec. Odpovědět proto nemohl ani na další dotaz, tedy co ještě může ve smyslu vojenského vybavení a zbraní Česká republika Ukrajině poskytnout? „Zase mi dáváte otázku, na kterou jsem se chtěl zeptat na výboru, a ještě jsme neměli šanci. My víme ze sdělovacích prostředků, co Ministerstvo obrany poslalo na Ukrajinu, ale nevíme to do detailu. Bohužel ani druhý výbor nebude, takže nevíme vůbec nic. Jsou to otázky, na které bych se rád zeptal: Co jsme poslali? V jakém množství? Kdo to převzal? Jak to bylo rozděleno? A důležitá otázka, co ještě Ukrajině můžeme nabídnout? My jako opoziční poslanci to nevíme, ale nevědí to ani poslanci koaliční,“ upozornil místopředseda výboru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová