„Začíná fáze zklidnění viru, kterou ovšem patrně nedokážeme využít,“ psal jste pane docente v jednom z vašich aktuálních vyjádření. Souvisí to s vaším předcházejícím tvrzením z listopadu, když jste rozvolňování považoval za nerozumné a doporučoval „určitou dobu nerozvolňovat, aby se tendence k uklidnění stala trvalou“? Pozorujete, že se virus stále takto chová? Měla by tedy zůstat po nějakou dobu opatření tak, jak jsou? Jak dlouho?
Tento koronavirus projevuje čas od času tendenci ke zklidnění. Bylo to ve druhé polovině července loňského roku, pak na začátku listopadu, nyní patrně začíná další. Má to v sobě zakódováno přirozeným výběrem. Potřebuje se vrátit k normální koexistenci. Jinak by tady už dávno nebyl, vyhynul by i se svými dřívějšími hostiteli. Jedním z aspektů, kterým bychom měli na tento fenomén reagovat, je rozvolňování s určitým zpožděním. Ale dnes je důležité něco jiného. U nás jsou udržovány líhně vícenákazy vázané na skupinové formy deviantní spotřeby. Existují patrně stovky ilegálních klubů, kde se v uzavřených prostorách setkávají zejména mladší osoby, požívají drogy a „promořují se“. Často jsou pestrého mezinárodního složení.
Policie zasahuje tak proti každému stému případu. Odsud se portfoliová vícenákaza dostává nejdříve vnitrogeneračními a pak mezigeneračními kanály „do oběhu“. Proč stát nezasáhne? Možná proto, aby byl důvod vakcinovat ve velkém a vydělat na tom kolosální sumy. Pokud v lidské populaci nepřevládne tendence vyřešit problém epidemie, nic se nepovede. Největším nebezpečím není virus, ale ti, kdo ho nejrůznější formou zneužívají. Kdy se otevřou normální restaurace? Myslím, že je to otázka, která se týká zejména jejich provozovatelů. Ti by měli mít především zájem, aby mohli využít letošní turistickou sezónu. K tomu by si oni měli opatřit kvalifikované expertizy a nebýt obětí cizí hry. Zatím se chovají spíše velmi neprozíravě.
Vy situaci dlouhodobě podrobně sledujete. Jak by bylo vhodné podle vás prosím teď postupovat? Jaká opatření změnit, co nechat?
Pokud mám odpovědět na tuto otázku, musím především upozornit na jeden problém, který tu před tak velkými přírůstky nových případů nebyl. Podstatným způsobem jsme přišli o data umožňující identifikovat nejvýznamnější formy šíření viru. Při tak velkých počtech, jaké jsme zaznamenali, bylo těžké dohledat, jak se kdo nakazil. Takže rozhodování je nyní mnohem obtížnější. A nemám ani plnou důvěru ve štáb, který se snaží situaci „zvládnout“. S řadou opatření se záměrně váhalo, hledaly se výmluvy, jako kdyby bylo jednání podřízeno kampani založené na hloupé myšlence: „Vakcína vše zachrání!“ A tak u nás došlo k vypěstování portfolia vícenákazy, kterého se budeme obtížně zbavovat. Teď se ukáže, že samotná vakcína k řešení stačit nebude. Lze jít různými cestami rozvolnění, ale opatrně. Vždy jen tak rychle, abychom byly schopni vyhodnotit důsledky a začít získávat data, bez kterých to nepůjde. To jsou ovšem vše plané výzvy, pokud za zvládnutí situace nebude zodpovídat ten, kdo ji bude skutečně chtít zvládnout. Dokonce bych řekl, že veřejnost většinově na někoho takového čeká.
Odpovídá chování viru vašim předpokladům, nebo když vývoj sledujete, jsou nějaké překvapující tendence např. v jiných státech?
Myslel jsem, že situaci lépe zvládne Izrael. Návrat k přírůstkům kolem sedmi, dokonce nyní až deseti tisíc nových případů je na tuto malou zemi moc. Na druhé straně tím cennější data o skutečné efektivnosti jednotlivých vakcín získáme.
I když už start vakcinace poznamenala kauza ve Státním zdravotním ústavu, mají dostat přednost senioři a zdravotníci. Registrace na očkování proti covidu-19 pro občany starší 80 let začala v pátek a víme, co vše ji doprovází... s jakým dojmem sledujete postup, strategii očkování v ČR?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá