Od středy platí zákaz nočního vycházení. Opatření kvůli koronaviru přitvrdila i jinde, omezena je provozní doba, trhy, nařízen je home-office tam, kde je to možné. Očekával jste taková opatření vzhledem ke zhoršující se situaci?
Jedná se o opatření, která se dala očekávat, protože se zatím neobjevily příznivější čísla a zřejmě i reakce, abychom opravdu brali situaci vážně a chovali se k sobě disciplinovaně, to znamená, aby se nákaza nešířila, a aby kontakt byl skutečně velmi omezený. Beru to spíše jako něco, co se dalo očekávat.
Z vašeho laického pohledu, jak vnímáte omezení prodejní doby, protože se ozývá kritika, že uzavření maloobchodů v neděli a omezení otevírací doby způsobí větší srocování lidí při nákupech ve dnech jiných?
Nevím, co se stane, a doufám, že se uvažuje racionálně, protože to, co říkáte, je reálné nebezpečí. Ale mohu uvést i jiný příklad. Zavřená škola, rodiče v práci a mají doma 13tileté a 15tileté děti, vůbec si nedokážu představit, že se ty děti nesrocují někde jinde, než ve škole. Také se někde srocují, protože je neuhlídají, přirozeně se budou houfovat, ať už výuka probíhá, nebo neprobíhá. Samozřejmě je vždy riziko, že zákaz někde vede ke srocování, ale tady musí platit i odpovědnost se nesrocovat.
Tady ale nejde o dobrovolné srocování, ale o to, že jejich koncentrace bude větší, protože budou nakupovat více například v sobotu a v pondělí.
Také se může stát, že lidé budou mnohem více nakupovat přes internet, a služby, které dodávají zboží až do domu. To může mít i tento efekt. Já bych se chtěl soustředit na jednotná opatření, vše je tíživé a něco může být diskutabilní, ale jde o jedno z opatření.
Vláda požádala o prodloužení nouzového stavu a oznámila, že děti se 2. listopadu nebudou moci vrátit do škol. V první odpovědi jste na to narazil; jak by to s dětmi ve školách mělo být? Zakázat jim chodit do školy, nebo výuku povolit, když si stejně najdou jiné místo, kde se sejít?
Můj laický pohled je, že ideální by bylo velmi přísně oddělit nejrizikovější část populace – lidi, kteří jsou nemocní a staří, tedy co se týká domovů pro seniory a podobně. Přirozeně si i přesto musíme zvyknout, že se nějakým faktickým způsobem musíme promořit, protože takhle to nemůže jít do nekonečna. Jednoho dne se dětí musí vrátit zpátky do škol. Nejde o to, že se někde jinde srocují. Já zkrátka nevěřím na to, že zejména na prvním stupni nahradí učitele ve třídě výuka on-line. Podle mne je to jen velmi slabá náhražka. Nenaučíte je ani pořádně psát.
Ale jak jistě víte, tak nákaza mezi pedagogy byla v září vyšší než mezi zdravotníky. To byl jeden z důvodů, proč se k uzavření škol přikročilo.
Přirozeně, jestliže nejvyšší nákaza byla mezi učiteli, tak budou první, kdo se může houfně vrátit zpátky. Většina se vrátí, protože se po nějaké době, po dvou, třech týdnech uzdraví. Ti, kdo projdou nemocí, získají imunitu. Učitelé přeci nezůstanou doma do dubna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová