Venkov se cítí Prahou podveden. Někdo se přimlouvá za metál pro strýce a pak se s tím obchoduje. Roman Šmucler o naší cestě do maléru

25.10.2016 20:40 | Zprávy

ROZHOVOR Vynucování lásky k Číně dopadne jako kdysi vynucování lásky k Sovětskému svazu, myslí si známý lékař a moderátor Roman Šmucler. A k (ne)vyznamenávání strýce ministra kultury v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvádí: ‚Je to smutný příběh. Na jedné straně se někdo přimlouvá za metál pro svého strýce. Někdo mu ho slíbí a pak s ním obchoduje. Jsme už taková země. Padouch, nebo hrdina. My jsme jedna rodina.“

Venkov  se cítí Prahou podveden. Někdo se přimlouvá za metál pro strýce a pak se s tím obchoduje. Roman Šmucler o naší cestě do maléru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úspěšný podnikatel a lékař Roman Šmucler

V pátek 28. října opět oslavíme Den vzniku samostatného československého státu. Dá se říci, že jde o náš hlavní svátek (kdy například prezident uděluje vyznamenání). Vy jste nad tímto faktem na Facebooku vyjádřil podiv a navrhl jiné důležitější dny. Proč?

Ničemu jsem se nedivil, jen pro mě a spoustu dalších je větším svátkem 17. listopad či 28. září (česká státnost). Tyhle svátky spojují národní tradici a současnost. Pro někoho je hlavní vznik  Československa, Jan Hus či Cyril a Metoděj. Proto máme více svátků, neb jsme pestrý národ.

Hrad vyškrtl ze seznamu oceněných ke 28. říjnu Jiřího Bradyho, který přežil holocaust, protože se jeho strýc, ministr kultury Daniel Herman sešel s dalajlámou. K tomu jste uvedl, že „takové kroky tedy Číně ani lidem, kteří za spolupráci s ní stojí, moc nepomohou“. Jak vnímáte tento skandál?

Vynucování lásky k Číně dopadne jako kdysi vynucování lásky k Sovětskému svazu. Do Číny jezdím, obchoduji s ní, tam je každému jedno, co se děje v Česku, tedy když neusilujete vysloveně o státní zakázku. Jinak tohle je smutný příběh – na straně jedné se někdo přimlouvá pro metál za svého strýce. Někdo mu ho slíbí a pak s tím obchoduje… Jsme už taková země. Padouch, nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Ještě předtím se v očích mnoha lidí ztrapnili svým pročínským prohlášením nejvyšší ústavní činitelé. Stála jim ta ostuda za to? Vždyť podle dostupných údajů k nám Čína mnohem více dováží své zboží, než my vyvážíme k nim...

Do Číny pošleme za zboží 450 miliard korun ročně, jsme pro ně důležitý a vážený zákazník. Nevím, proč bychom ještě museli být nějak vděční či třeba lobbovat za omezení cel pro Čínu na ocel, která chrání průmysl na severní Moravě. Chovejme se jako  ten, kdo platí!

Kromě Miloše Zemana jsou to všechno členové ČSSD (Sobotka, Hamáček, Štěch). Tímto způsobem asi městské liberály – jak o tom uvažují – sociální demokraté nezískají. Nečeká ČSSD osud ODS?

ČSSD potřebuje získat liberály v Praze. Takové voliče by jí získal někdo jako Matěj Stropnický nebo profesor Bělohradský. ČSSD by se ale musela naučit v sobě zvládnout spektrum od Zemana ke Stropnickému. Pak by to byla silná a prakticky nepominutelná strana jako SPD v Německu. Těžištěm jsou ale stále volitelé nalevo od premiéra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

20:02 Ti idi*ti pořád věří ve vítězství ducha nad hmotou. Co viděl Paroubek v ČT k Ukrajině

„Říkat, že se nás to nebude týkat, no tak to může říct jenom bl.ec,“ podotýká v souvislosti s uzavře…