Vítězství na podzim, plánuje Zelenskyj. Šándor nevidí, čím by Rusy mohl přitlačit

13.09.2024 11:26 | Rozhovor

Rusko nezlomily ani sankce, ani silná podpora Západu bojující Ukrajině. Bývalý náčelník vojenského zpravodajství generál Andor Šándor si moc nedovede představit, jaké páky by na Moskvu mohly zafungovat, aby akceptovala nějakou mírovou dohodu. Ve složité pozici je podle něj i Zelenskyj na Ukrajině.

Vítězství na podzim, plánuje Zelenskyj. Šándor nevidí, čím by Rusy mohl přitlačit
Foto: Facebook
Popisek: Bezpečnostní analytik Andor Šándor

Prezident Zelenský řekl, že chce v rámci svého „plánu vítězství“ na podzim ukončit válku. Spoléhá na to, že Rusko po tlaku Západu usedne k jednacímu stolu. Jak si ten tlak představit? Bude mít Rusko v současné situaci vůli k jednání?

Jsme svědky téměř dva a půl roku na Ukrajině dvou válek. Jedné horké, ve které vyhrává jednoznačně Rusko a druhé propagandistické, ve které vyhrává Ukrajina. Toto prohlášení bych viděl spíše v oblasti druhé, propagandistické. Podle mého názoru k dosažení míru, nikoli jen zastavení palby, je potřeba, aby na obou stranách, tedy Ruska na jedné a Ukrajiny a Západu na druhé, byl nějaký elementární princip důvěry. Ten v současné chvíli naprosto postrádám. 

Vzpomeňme, že Merkelová s bývalým francouzským prezidentem přiznali, že dohody Minsk 2 měly sloužit pouze k tomu, aby Ukrajina získala čas a vyzbrojila se, pak v tuto chvíli Rusové nepřistoupí na nic, co by v jejich očích mohlo znamenat další časový horizont pro znovuvyzbrojení Ukrajiny, aby si mohla vzít okupovaná a anektovaná území zpět. Z tohoto pohledu si nedovedu představit, jaký tlak by Západ mohl na Rusko vyvinout, aby akceptovalo nějakou mírovou dohodu.

Její případný obsah samozřejmě neznám, ale osobně se domnívám, že podmínky k dosažení míru na Ukrajině budou takové, že Rusové budou požadovat na Ukrajině, aby se vzdala žádaného členství v NATO a přerušila velké bezpečnostní dohody, které má s řadou západních států počínaje USA a konče Českou republikou. To je pro Ukrajinu naprosto nepřijatelný požadavek. Neumím si představit kompromis, který by Ukrajina byla schopna přijmout a zároveň by Rusko pochopilo, že celá jeho agrese za to stála. Opravdu nevím, jaká páka by na Rusko mohla fungovat, když ho nezlomily ani sankce, ani silná podpora Západu bojující Ukrajině apod. Skutečně netuším, coby mohlo být na stole, aby to vedlo k míru, který si nepochybně všichni přejí.

Německý kancléř Scholz má pracovat na mírovém plánu, který dle mediálních zpráv obsahuje i územní ústupky Ukrajiny vůči Rusku. Trvalo dva a půl roku než jsme se dopracovali k tomu, že je možné hovořit o územních ústupcích a není to považováno za kacířství. Bude se skutečně muset v závěru všeho Ukrajina části území vzdát?

Zelenský stále říká, že základem všeho je stažení Ruska ze všech okupovaných území a vrácení Krymu. Všichni vědí, že je to naprosto nereálné, protože neexistuje žádná vojenská síla na straně Ukrajiny a neexistuje žádný diplomatický, ekonomický, sankční a jiný tlak na Rusko, aby ho k tomu něco donutilo. Rusové se prostě čtyř okupovaných území nevzdají. Je třeba říct, že nekontrolují celé ty oblasti, ale už si je různými kvazireferendy přisvojili. Skutečně nevím, jak můžeme tuto realitu přetavit do řešení, které by dávalo smysl. Přání otcem myšlenky a představa, že to chceme, a proto tomu tak bude, je naivní. Ukrajina je ve velmi těžké situaci a nedávno tam proběhl průzkum, ve kterém se Ukrajinci vyjádřili, že nic jiného než stažení ruských vojsk z jejich území a návrat Krymu není možné. Jak toho chtějí dosáhnout, nevím. Zelenský sám je v nesmírně těžké pozici, protože sám může těžko tomuto tlaku ustoupit, aniž by za to něco dostal. Pak se můžeme ptát, co za to může dostat.

Nezdá se, že by Rusko bylo v horší situaci a tahalo za kratší konec provazu. Dobře vidíme, že ani tlak celého mezinárodního společenství není zdaleka takový jako tlak Západu. Opět si neumím představit, jak by se celá věc dala udělat. Nevím, jestli Scholzův plán má nějakou šanci. Určitě spolu jednali. Ale celý problém spočívá v tom, že obě strany musejí mít pocit, že vyhrály. Že to média dovedou popsat způsobem, že půjde o vítězství, o tom není pochyb. Na Ukrajině ale došlo k obrovským ztrátám na lidských životech, došlo k řadě materiálních škod a jednoznačné přijetí statutu quo, který teď existuje, je z vnitropolitického hlediska pro Zelenského smrtící. Nijak Rusy nehájím, protože začali agresivní válku, ale hodně jí obětovali a přišli o hodně na to, aby se toho jen tak vzdali. Může se podařit dospět k určitému příměří, ale to je problematické, protože Rusové budou chtít mít jistotu, že Ukrajina dobu příměří nevyužije k dalšímu vyzbrojení. Stejně tak Ukrajinci budou chtít stejnou jistotu ze strany Ruska. Kdo vymyslí mírové řešení na Ukrajině, bude aspirantem na Nobelovu cenu míru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jedna "drobná" korekce - Rusko nezačalo agresivní válku, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebosstanaka , 13.09.2024 12:02:46
tu začal Západ zorganizováním a financováním násilného puče v Kyjevě v roce 2014, kterým svrhli demokraticky zvoleného prezidenta a následně pučistická západní loutková vláda poslala armádu na všechny, kteří pučisty neuznali jako legitimní vládu. Rusko tentokrát už jen, naštěstí, nezalezlo do kouta, ale zvedlo hozenou rukavici.

|  24 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…