Vláda je mimo realitu, požár hasí benzínem. Po válci sto osmičky se opozice chystá říci své

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

14.10.2023 11:47 | Rozhovor

„Domácnostem s průměrnou spotřebou se účty za energie v bytech zvýší o jednotky tisíc korun ročně,“ uvedla poslankyně Lucie Šafránková (SPD) po hlasování o konsolidačním balíčku. Řeč byla i na téma, jak se dá hasit požár benzínem. A připomíná zřetelně a jasně veřejnosti to, co nás čeká v následujících měsících nebo od začátku příštího roku.

Vláda je mimo realitu, požár hasí benzínem. Po válci sto osmičky se opozice chystá říci své
Foto: Archiv Lucie Šafránkové
Popisek: Poslankyně SPD Lucie Šafránková

Poslanecká sněmovna schválila konsolidační balíček. Po hlasování už bylo jasné, že půjde o těžce zapomenutelné datum po stránce ekonomiky i sociálně. Váš komentář?

Tento daňový balíček povede k výraznému zhoršení makroekonomických ukazatelů, zejména k restartu růstu inflace, k dalšímu propadu ekonomického výkonu, maloobchodních tržeb a spotřeby domácností. Ale hlavně – jednoznačně a významně se zhorší životní úroveň a příjmová situace téměř všech sociálních skupin, zaměstnanců, živnostníků, seniorů, zdravotně postižených a zejména pracujících rodin s nejmenšími dětmi.

Druhou nepřijatelnou rovinou balíčku je způsob jeho schválení, který je za hranou ústavnosti, protože arbitrární zkrácení rozpravy ve třetím čtení, kdy se k věci nemohlo vyjádřit několik desítek opozičních poslanců, je neslučitelné se základními principy parlamentní zastupitelské demokracie.

Ministr financí trval přesvědčivě na svém, ale sledujeme přesně to, co skutečně „nikdo“ nechce vidět. Všem zdraží elektřina i plyn? Je to pravda? Co k tomu říci?

Ano, toto je velmi nepříjemná pravda, která opět bude mít nepříznivé sociální a ekonomické dopady. Jednak k 31. prosinci skončí platnost zastropování obchodní složky ceny elektřiny a plynu – a k tomu se pro spotřebitele obnoví povinnost hradit v účtech za elektřinu i poplatek na podporu tzv. obnovitelných zdrojů energie a razantně se zdraží i další položky regulované složky cen elektřiny a plynu, tedy platby za distribuci, přenosovou soustavu apod.

Vůči lidem, kteří žijí v rodinných domech, bude zdražení až o desítky tisíc korun ročně. A nejhorší bude dopad na firmy a na průmyslové podniky, kdy se zdražení může pohybovat v řádech až milionů korun ročně, což pro mnoho z nich bude až likvidační. Upozorňuje na to Hospodářská komora, Svaz průmyslu i další naše podnikatelské asociace.

Změní se šest desítek zákonů a můžeme očekávat tak akorát to, že kabinet přitvrdí. Půjčím si jedno přirovnání od ekonoma, který mě snad neukamenuje, o tom, že jde o „sklizeň bodláků a jsme ve fázi, kdy se z nich už snažíme péct chleba“? Moc to asi nepůjde, že?

Určitě ne, vláda se pohybuje mimo ekonomickou a společenskou realitu a hasí požár – který sama založila – benzínem. V období ekonomické krize, recese a dva roky trvajícího poklesu reálných mezd by bylo správným řešením jediné – snížit daně občanům a firmám a nastartovat domácí poptávku, spotřebu a růst hrubého domácího produktu. Vládní postup je přesně opačný a povede, vedle propadu čistých příjmů domácností, v logické návaznosti a ve spojitosti s tím k nárůstu objemu vyplácených sociálních dávek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

JÁKÁ VLÁDA TAKOVI POLITICI A PREZIDENT A TI CO JE VOLILI HLAVNĚ V PRAZE, BRNĚ A KOLÍNĚ, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 14.10.2023 12:11:06
Česko jako jediná země EU prohlubuje své zadlužení, všechny ostatní jej snižují. Těžko tedy česká vláda může zadlužování svádět jen na inflaci či dopady války, neboť s nimi se utkávají i ostatní Česká republika je jedinou zemí EU, která aktuálně navyšuje své zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. V loňském třetím čtvrtletí totiž v meziročním sledování navýšila poměr tohoto ukazatele z 40,4 procenta HDP na 45,2 procenta HDP, o 4,7 procentního bodu. Všechny ostatní země EU své zadlužení v poměru k HDP naopak snižovaly (viz graf níže). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Česku se ovšem vedlo špatně nejen v meziročním sledování, ale také v tom mezičtvrtletním. Mezi druhým a třetím čtvrtletím loňského roku Česko navýšilo svůj dluh v poměru k HDP o 1,7 procentního bodu. Hůře dopadlo už jen Bulharsko, které jej navýšilo dokonce o 1,9 procentního bodu. Všechny další země EU s výjimkou Francie a Švédska svůj dluh loni ve třetím čtvrtletí snižovaly právě i mezičtvrtletně. Z daných čísel vyplývá, že Česko dopadá v rámci celé EU nejhůře v popandemickém ozdravování svých veřejných financí, přičemž ani nejčerstvější vývoj nenabízí příliš útěchy či naděje. Současná vláda se ovšem zatím k ozdravování veřejných financí příliš nemá. Situaci ji objektivně ztěžují dopady války na Ukrajině, sankcí, obecné inflace či energetické drahoty. To jsou ale fenomény, jimž čelí také četné další země EU, přesto se všem ostatním – na rozdíl od ČR – daří dluh v poměru k HDP sn

|  15 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…