Vláda to zvládá. I bez „skutečné“ levice. Stačí KDU-ČSL, Piráti nebo i ANO

31.03.2024 8:10 | Rozhovor

„Současná vláda toto zvládá velmi dobře. Z vlastních řad je možno v případě potřeby prohlásit za levici KDU-ČSL, jindy Piráty. Nebo někteří jednotlivci se najednou probudí jako skoro levičáci. Někdy pomůže ANO. Není nutné mít levicový subjekt v parlamentu, to by jen přidělávalo starosti a mělo by to dodatečné politické náklady,“ říká předseda Společnosti pro evropský dialog Jiří Málek. Bavili jsme se o české levici v návaznosti na tu německou.

Vláda to zvládá. I bez „skutečné“ levice. Stačí KDU-ČSL, Piráti nebo i ANO
Foto: Archiv autora
Popisek: Marx, levice

Jak moc těží vláda Petra Fialy z toho, že v Poslanecké sněmovně není levicová strana?

To je na dlouhé povídání. Nemyslím si, že současná vláda těží z absence levicové politické strany v parlamentu, jaksi napřímo. Stručně, ale přesto zeširoka. Před téměř patnácti lety Václav Bělohradský psal o koncepci „lib-lab“, což je střídání dvou typů bloků u vlády. „Lib“ je především liberální koncept vlády (převážně pravicový), „lab“ od labour, tedy práce, spíše sociálně demokratický. To má zajistit, že se vyrovnávají dva typy spravedlnosti. První je spravedlnost pro „poctivé“ dobývání zisku, druhá je spravedlnost snižující rozdíly mezi těmi, kdo profitují z tvorby zisku a těmi, kdo jsou v tomto zápase poraženými. To by mělo zajistit, aby byl systém dlouhodobě stabilní a nevedl k systémovým změnám, aby existoval „dobrý kapitalismus“ na věčné časy. Tyto vzájemné brzdy se měly uplatňovat střídáním vlád na základě volebních vítězství.

Jenže doba - hlavně v krizi po roce 2008 - ukázala, že tato „regulace“ dusící vznikající společenské napětí musí být daleko rychlejší a pružnější, že není možno čekat na volby, které by až následně utlumovaly narůstající rozpory liberálního kapitalismu. To vedlo k tomu, že i původně programově monolitické strany náhle začaly přebírat myšlenky a konkrétní opatření z protilehlé pozice a nečekalo se na nové rozdání karet při volbách. Takže se rozmlžilo rozdělení „lib-lab“ a nově se tvořící systém byl schopen podle potřeby a volání veřejnosti sám ze sebe generovat protikladnou pozici a tak utlumit rychle rozpory na potřebnou míru, aby to nebrzdilo naplňování hlavního cíle kapitalismu, tedy generování zisku a jeho trvalý růst.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Takový blud o tom jak tato, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAjkaBajka , 31.03.2024 10:38:14
vláda excelentně uspokojuje potřeby levicové spektra občanů jsem dlouho nečetla. KDU je již nevolitelná, Piráti nemají žádný program, to jsou nedefinovatelní huliči a volí je jen mladí. Co se týká preferencí, je tato vláda na nějakých 20% oblíbenosti. Co ten člověk vůbec píše?

|  9 |  0

Další články z rubriky

Ekonomické oživení v Česku? „Věřím jen té statistice, kterou jsem si sám zfalšoval,“ vzkazuje Šichtařová

17:11 Ekonomické oživení v Česku? „Věřím jen té statistice, kterou jsem si sám zfalšoval,“ vzkazuje Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nová cla patří k těm horším nápadům Donalda Trumpa, říká Markéta Šichta…