Vlastimil Tlustý odhaluje plán na zastavení uprchlíků. A ať nám prý klidně nadávají

06.01.2016 14:17 | Zprávy

ROZHOVOR Neohlížejme se na Brusel a chraňme svoje hranice před další vlnou uprchlíků, která už se může dotknout i nás, vyzývá země Visegrádské čtyřky bývalý politik a exministr financí Vlastimil Tlustý. Může se navíc podle něj stát, že ti, co dnes čekají na zázrak v Německu, se mohou vydat k nám – do Česka, Slovenska, Polska, Maďarska. Na kritiku z Bruselu se nemáme ohlížet. „Nějaká kritika euronaivků je ve srovnání s teroristickými činy snesitelná varianta. Je mnohem lepší se nechat kritizovat a předejít nějakým tragédiím, než být naivka a čekat, až se ta katastrofa stane, a pak se divit,“ prohlásil bývalý dlouholetý poslanec ODS.

Vlastimil Tlustý odhaluje plán na zastavení uprchlíků. A ať nám prý klidně nadávají
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma

Která událost vloni ovlivnila podle vás nejvíce politiku a veřejnost?

Loňský rok byl zlomový. Přistěhovalecká krize přerostla všechny v úvahu připadající varianty, které jsme si uměli představit, takže by se dalo říci, že přistěhovalecká krize vymkla Evropu z kloubů.

A co jsme se prostřednictvím migrační krize dozvěděli o nás a o Evropské unii?

Myslím, že to nejlépe vystihuje slovo nefunkčnost. To, co krize ukázala, je, že Evropská unie není schopná konat. Že umí jen mluvit, ale konat nikoli. A dokonce i mluvit umí jen špatně.

Souhlasíte s prezidentem Milošem Zemanem, že migrační vlna je nějak řízená, že za ní stojí Muslimské bratrstvo, které chce ovládnout celý svět?

V diskusích, které sleduji, jsem zaznamenal takových pět nebo šest hypotéz, které vysvětlují, co se děje. První vysvětluje motivaci utečenců, že část z nich si přichází pro sociální dávky, a je hrubá chyba, že se na ně mohou těšit. Protože pojem sociální pojištění, z kterého se dávky vyplácejí, znamená, že pojištěn je jen ten, kdo do systému platí. To znamená, že ten, kdo do systému sociálního pojištění nikdy nic nezaplatil a neplatí, na žádné pojištění nemá mít nárok, což bohužel v Evropské unii neplatí. Ale kdyby to tak bylo, tak tato hypotéza zanikne. Bylo by velmi zajímavé vidět, na jakou úroveň by spadl zájem přistěhovalců. Pak je druhá základní hypotéza, že migraci někdo organizuje, že za ní stojí někdo zvenčí. Tady se objevuje několik dílčích vysvětlení, za prvé, že za tím stojí některé světové velmoci, které chtějí oslabit Evropskou unii, nepouštěl bych se do specifikování, které by to mohly být, to je úplně jedno. A druhé vysvětlení je, že je to organizováno islamisty, kteří v tom vidí metodu, jak nejprve rozvrátit a pak uchvátit Evropu. Sem patří i názory vyslovované panem prezidentem Zemanem, pak za tím stojí určitě částečně výzvy přicházející zcela nepochopitelně z Německa a zvoucí přistěhovalce, aby přišli. Některé z výzev jsou zjevně motivovány představou, že ti, co přijdou, zachrání evropský pracovní trh. To mi připadá jako neuvěřitelný idealismus, ale je zjevné, že takoví, kteří věří, že ti, co přicházejí, chtějí a budou pracovat, jsou i mezi námi. Já tomu nevěřím. A dodávám: nehádejme se mezi sebou v České republice jen proto, která z těch hypotéz je pravdivá nebo ta nejpravděpodobnější. Já si myslím, že to s těmi hypotézami bývá stejně jako v životě s jinými věcmi – že jich platí několik najednou. A že by se jen na základě nějakého vědeckého výzkumu přiřadila k jednotlivým hypotézám procenta. Podle mne je to jedno, navíc přijít na to je podle mne nemožné, ale ani to není podstatné. Podstatné je odstranit nebezpečí, které z toho vyplývá, alespoň pro část Evropy, pro Českou republiku. Myslím, že by se tomu mohla společně bránit Visegrádská čtyřka, protože vidím na názorech v Polsku, Maďarsku i Slovensku, že jsou k obraně odhodláni. Jedinou nejasností je bohužel Česká republika, protože vyznat se v tom, jak do sebe zapadají názory čtyř hlavních politiků – Sobotky, Babiše, Dienstbiera a Chovance – se nedá, protože reprezentují celé názorové spektrum od jasného vítání přistěhovalců až po jasné odmítání. A nebudu říkat, který je který, na to si musí přijít každý sám. Myslím, že by si to politici měli vyjasnit a spolu s ostatními visegradskými zeměmi se začít bránit. To znamená postavit na hranicích V4 jasnou pohraniční kontrolu s cílem ilegální imigranty zastavit a nepustit je na území těchto zemí.

Řada politiků varuje, že jednotlivé země si s vlnou migrace neporadí, že musí celá Evropská unie postupovat společně. Ale vidíme, že některé evropské země už se snaží samy bránit vstupu nelegálních přistěhovalců, protože Brusel to zatím nedokázal. Myslíte si, že máme šanci spolu s několika dalšími východoevropskými zeměmi tomuto problému čelit?

Podle mne je to možné i individuálně, ale když slyším postoje z V4, tak si myslím, že společně je to samozřejmě efektivnější, protože společná vnější hranice, na které by se pohraniční kontrola odehrávala, je určitě kratší, než kdyby se do toho pustily země na vlastní pěst. Důvod, proč doporučuji bránit se v této formaci, je ten, že názorově je ta formace homogenní, s výjimkou České republiky, a kdyby se chránila společně hranice, je to mnohem snazší, než kdyby se chránil každý sám.

Máte na mysli ochranu hranic s Maďarskem, případně Ukrajinou, nebo i Rakouskem a Německem?

Kdyby se takový projekt začal rodit, tak bych okamžitě přibral i Rakousko, protože jsou tam zjevné signály, že nechtějí zvát další přistěhovalce a že chtějí své hranice chránit, takže by to nemusel být nutně jen projekt V4. Prostě tento projekt by se mohl týkat všech, kteří se stavějí do pozice, která už začíná být čím dál jasnější: nekontrolovatelný příliv ilegálních přistěhovalců není možný, protože to je konec nejen Evropské unie, ale i jednotlivých států. Rozumný politik se k tomu musí postavit, nemůžeme už dlouho čekat, protože po projevu Angely Merkelové proud přistěhovalců nebude slábnout, ale sílit. Je potřeba začít konat rychle, protože je evidentní, že v Bruselu se rychle nedohodnou, proto bych začal tam, kde se rychle dohodnout mohou. Myslím, že jádro, kde by to mohlo začít, jsou země Visegrádské čtyřky.

Takže by země Visegrádu spolu s Rakouskem měly chránit před přistěhovalci i hranici s Německem?

Ano, samozřejmě, protože si myslím, že i v Německu, kde je milion nových imigrantů, se k tomu jednotlivé spolkové země budou stavět různě. Může se tedy stát, že ti, co dnes čekají na zázrak v Německu, se mohou vydat k nám, to znamená do Česka, Slovenska, Polska, Maďarska. A ta hranice musí být před jejich příchodem ochráněna. Dnes není těžké odhadnout, že situace se bude rychle zhoršovat a že k tomu bude docházet. To znamená, že než to někoho napadne, už na hranicích musí kontroly stát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co bude dál s Našim domácím průmyslem?

Dobrý den, roky pracuji ve strojírenství, a připadá mi že se paluba Titaniku stále více naklápí. Co není spojeno pevně s domácí spotřebou je demontováno a odvezeno. Kdo za tím stojí , čí je to úmysl. Pár hloupých odpovědí jsem slyšel od 4,5 koalice. Moderní technologie. Jako přivést další investory...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odpověď Danuši Nerudové po jejím sprostém výlevu cílí na slabé místo

10:52 Odpověď Danuši Nerudové po jejím sprostém výlevu cílí na slabé místo

VIDLÁKŮV TÝDEN „Ruská pátá komunistická kolono – jděte do p*dele,“ tohoto výlevu se dopustila europo…