Vojenský publicista vytáhl silná témata: Neozbrojená migrace se může změnit na ozbrojenou. Toto by mohl být teoreticky možný útok na Rusko. Na jakou válku se připravit?

24.02.2019 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Určité problémy ruské armády nemění nic na postavení Ruska jako vojenské velmoci. Ostatně, která armáda problémy nemá? Bez této vojenské síly v pozadí by byla jakákoliv propagandistická válka neúčinná. To říká Tomáš Foldyna, programátor žijící na Slovensku, který tam kdysi vystudoval Vysokou vojenskou leteckou školu. V Armádních novinách mu nedávno vyšla velmi zajímavá úvaha „Na jakou válku se má Armáda ČR připravit“, jejímž záměrem bylo poukázat na fakt, že z hlediska vojenského plánování musí být armáda připravena na nejrůznější druhy konfliktů, protože popravdě netušíme, který z nich reálně nastane. ParlamentníListy.cz se jej ptaly na to samé.

Vojenský publicista vytáhl silná témata: Neozbrojená migrace se může změnit na ozbrojenou. Toto by mohl být teoreticky možný útok na Rusko. Na jakou válku se připravit?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem Luhanska je nespočet podobných vraků

Ve své úvaze Na jakou válku se má Armáda ČR připravit v Armádních novinách uvádíte jako první východ, tedy přesněji hrozbu Ruska. Co přesně Česku od Ruska hrozí?

To nikdo neví. Podíváte-li se ráno z okna a nevidíte ruské tanky, znamená to, že se ruská hrozba nenaplnila. Ale teď vážně. Celý prostor středovýchodní Evropy a Balkánu je bohužel přirozeným prostorem ekonomického, politického, ideologického a někdy i vojenského soupeření mezi velmocemi.

I když s Ruskem nemáme společnou hranici, jakákoliv projekce ruského vlivu západním směrem nás ovlivňuje. Krym i východní Ukrajina jsou daleko od nás a vidíme, co v Evropě i u nás tento konflikt vyvolal. Do jaké míry polarizoval společnost, jaké vytvořil napětí, jak ovlivnil ekonomiku a jaké otevřel otázky o obranyschopnosti. Z vojenského hlediska se musíme připravovat na celou řadu scénářů a tajně doufat, že nás realita dramaticky nepřekvapí. Třeba tak, jak Mnichovská dohoda dokonale rozbila obranné plány první republiky.

Za naopak teoreticky možný útok proti Rusku jste naznačil jakousi trestnou výpravu kvůli opětovnému získání Donbasu a Krymu pro Ukrajinu. Jaká armáda – jak veliká a jak koordinovaná – by takový útok dokázala?

Označil jsem to za velmi teoretickou možnost asi jediné představitelné operace v opačném směru a to ještě s vědomím, že by vojska NATO na těchto územích nikdo příliš nevítal. Proveditelná by byla jedině v případě, že by Rusko tato území z nějakého hypotetického důvodu opustilo a ponechalo bez podpory. To v současnosti nehrozí a nikdo rozumný nepůjde do velkého konfliktu – ve sportovní terminologii „do plných“ – s nutným předpokladem velkých ztrát. Bude se raději opakovaně hledat politické i ekonomické řešení. „Ukazování svalů“ je samozřejmě nezbytnou podmínkou, aby vás protivník trochu respektoval.

Vojensky Rusko zaostalo, ale co se týče hybridní války – dezinformace, šíření strachu a tak dále – zdá se podle všeho velmi úspěšné. Je to tak, anebo jde jen o více či méně falešný poplach?

Určité problémy ruské armády nemění nic na postavení Ruska jako vojenské velmoci. Ostatně, která armáda problémy nemá? Bez této vojenské síly v pozadí by byla jakákoliv propagandistická válka neúčinná.

Měli bychom také změnit jednostranný a černobílý pohled na propagandu, kam patří také dezinformace a šíření strachu. Propaganda se přece používá v celé historii lidstva, všemi stranami, a to nejen na úrovni států, ale ve všech vrstvách společnosti. Podívejte se na reklamy. Záleží na adresátovi, zda zachová zdravý pragmatický přístup. Zda to dnešní „západní“ společnost – zmítaná hysteriemi všeho druhu, deptaná podsouvanými falešnými pocity viny – dokáže, je těžká otázka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

kampaň

Na jednu stranu nemám nic proti kampani na soucitné zacházení s kapry. Co ale nechápu, proč se do ní pouští zrovna Praha? To máte peníze nazbyt? Neměl by to dělat spíš stát nebo třeba nějaké organizace, které dostávají od státu dotace? A jak se vy sám díváte na zákaz prodeje živých kaprů? Nebylo by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský: Vybudovali jsme svobodu a demokracii, komunisté ji ohrožují

19:05 Zdechovský: Vybudovali jsme svobodu a demokracii, komunisté ji ohrožují

Jak vidí současnou situaci v Sýrii? A obává se přílivu migrantů ze Sýrie do Evropy? I o tom mluví v …