Vondra pro PL: Letadlo nad Běloruskem? Jinak než věc s Assangem. Nechat Lukašenka je jako nést tygrovi bůček

27.05.2021 13:40 | Komentář

Nejenom tvrdá rétorická odsouzení, ale konkrétní a rázné činy proti Bělorusku vidí jako řešení Alexandr Vondra, místopředseda ODS a europoslanec. Pro ParlamentníListy.cz tak reaguje na rozhodnutí prezidenta Alexandra Lukašenka donutit přistát v Minsku letadlo s opozičním novinářem Romanem Protasevičem, kterého i s přítelkyní následně zatkli. Ten nyní čelí v zemi trestu smrti za to, že organizoval běloruské protesty proti tamnímu režimu.

Vondra pro PL: Letadlo nad Běloruskem? Jinak než věc s Assangem. Nechat Lukašenka je jako nést tygrovi bůček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Celou událost vnímá Alexandr Vondra velmi negativně: „To je skutečně akt, který hraničí se státním terorismem nebo s únosem letadla. Prostě jde o hrubé porušení mezinárodního práva i jakýchkoliv zvyklostí a je třeba reagovat tak, aby to Alexandr Lukašenko tentokrát pocítil i osobně. Zejména pokud se chlubí tím, že akci osobně řídil,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. Podle něj není možné, aby letadlo na cestě z jedné členské země Evropské unie do druhé, v němž letí občané členských států Evropského unie, bylo donuceno přistát dokonce za provokace agentů cizí tajné služby na palubě onoho letadla. Připomněl, že se jedná o schengenský prostor, let společnosti podporované Evropskou unií a letadlo registrované tamtéž. Tento krok vystavil riziku životy desítek, možná stovek lidí na palubě, což označil jako absolutně nepřijatelné.

Nejvyšší vedení to musí zabolet

Alexandr Vondra také prohlásil, že není namístě pouze tvrdé rétorické odsouzení, ale velmi konkrétní akce, tak aby se podobná situace už neopakovala. „Doporučení leteckým společnostem, aby se vyhýbaly vzdušnému prostoru Běloruska, nestačí. A navíc letecké společnosti nepotřebují takovou radu, ony se tomu prostoru budou vyhýbat ve vlastním zájmu. Nikdy nemohou vědět, že na palubě zase nebude nějaký civilista, který se nelíbil běloruskému diktátorovi. Podle mého soudu by měly být přijaty velmi tvrdé ekonomické sankce, zejména na komodity, které Bělorusko vyváží,“ uvedl Vondra s příkladem potaše, tedy chemikálie uhličitanu draselného. Bělorusko je po Kanadě jeho největším světovým dodavatelem a běloruská ekonomika je na něj navázána. „Nejvyšší vedení to tentokrát musí zabolet,“ podotkl bývalý ministr zahraničí.

Sankce, které chystá Evropská unie vůči Bělorusku, považuje za správný postup. Dlouhodobě by totiž mohl mít Lukašenko problém vše ekonomicky ustát. „Nevím, jestli to přinese okamžitý a krátkodobý efekt, to se uvidí, ale každopádně není možné nechat něco takového bez reakce, protože pokud bychom nereagovali, šlo by o pozvánku k dalším akcím. Je to stejné, jako když máte v sousedství tygra a přinesete mu bůček, aby se nasytil v naději, že se nasytí a už nepřijde. To neplatí. Naopak, druhý den si přijde pro další porci,“ použil přirovnání Alexandr Vondra.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…