Jak se vám daří se etablovat ve vysoké politice (máte prý nejvyšší účast při hlasování ve Sněmovně) a zvládat případné nováčkovské chyby? Prý jste měli takové sebekritické setkání?
Postupujeme naprosto konzistentně devět let demokratickým a zodpovědným přístupem. Na tom se ani ve Sněmovně ani na klubu Pirátů nic nezměnilo. Souběžně připravujeme vlastní návrhy, analyzujeme návrhy jiných stran a navíc sledujeme jednání vlády, její kroky i připravovanou legislativu. Předložili jsme zásadní zákony proti politickým trafikám – tzv. nominační zákon, dále novelu, která neumožňuje politikům hromadit platy za více politických funkcí (starosta a zároveň poslanec, člen rady, poslanec a hejtman), které rozhodně nelze dělat na plný úvazek kvalitně. Předložili jsme návrh na ztransparentnění ČEZ. Zřídili jsme sněmovní vyšetřovací komisi k OKD, kterou vede náš poslanec.
Hledáme programové shody a diskutujeme se všemi stranami. Zúčastnili jsme se třeba aktivně všech jednání o návrhu referenda a snažili jsme se mírnit fantasmagorie jedněch a blokační snahy druhých.
Mrzí mě, že politici hrají ve Sněmovně v podstatě takové divadlo a o samotné zákony jim podle mě často až zase tak nejde. I prohru a neúspěch marketingově prodávají a často je to vlastně těší, když jim koalice něco neschválí. V tomhle nezapadneme, protože jdeme po prioritách, vše stále zcela transparentně zveřejňujeme a naši práci si může každý prohlédnout v projektu Otevřená sněmovna, kde je vidět postup ve všech oblastech našich aktivit i náklady s tím spojené. Ostatně takto to máme devět let i z pohledu celé Pirátské strany.
Naše kancelář jede prakticky nonstop i přes sněmovní prázdniny. Neustále jsou nějaké expertní skupiny, workshopy, pracovní setkání.
Za ten půl rok jsme udělali pár chyb (často spíše špatných výroků či nepřesné argumentace), ze kterých jsme se poučili. Piráti nejsou ve Sněmovně slepencem nějakých náhodných kandidátů, ale naše poslankyně i poslanci mají za sebou někdy i devět let každodenní práce pro Piráty. Proto, když se něco nepovede, hned hledáme příčinu, vyvozujeme dosti přísné následky (pokud nejde o konkurencí vykonstruovanou bublinu) a zejména děláme opatření, aby se to neopakovalo.
Například jsme museli přidat další den k jednání klubu, protože před sněmovním cyklem musíme mít zanalyzováno naprosto vše a být připraveni. I bod, který je navržen až na konec 14denního jednání Sněmovny, může být hlasování klidně předřazen jako první a vy musíte zodpovědně vědět a hlasovat, pokud to nastane.
Zásadní změna je, že to není nyní naše neplacená volnočasová aktivita, kterou Piráti vždy dělali zdarma a dobrovolně po zaměstnání, ale zodpovědná práce nejen pro našich půl milionu voličů, ale pro všechny lidi v ČR. Výsledky podle toho musejí vypadat a my jsme i sami na sebe dost nároční. Neztrácíme však kvůli tomu i smysl pro humor. Nejsme suchaři.
Jaký postoj máte k nové Babišově vládě? Nemáte strach, že Andrej Babiš bude využívat roztříštěnosti Sněmovny ve svůj prospěch a jednou bude hlasovat s oficiální koalicí a podruhé třeba s nějakou neoficiální?
Strach rozhodně nemáme. Bát by se měl ten, kdo lže, podvádí, kdo něco skrývá. My jdeme s kůží na trh, opíráme se o podporu lidí, kteří byli z počátku skeptičtí, ale konkrétními kroky jsme ukázali, že to jde jinak. Hlasovací koalice ve Sněmovně fungují. Proto je potřeba ukazovat lidem, o čem který zákon je, proč a jakou pozici zastává která strana, a zároveň jasně definovat záměr Pirátů v každé věci. Teprve tlak vlastních voličů totiž donutí strany, aby plnily svůj program a neobchodovaly hlasy tu v koalici skutečné, tu v té deklarované vládní. Každý občan se tak může podívat, že se třeba polovina poslanců SPD odhlásila, aby se neřešila výjimka EET pro malé podnikatele, ačkoli minutu předtím jejich předseda u pultíku deklaroval, jak je SPD proti šikaně malých podnikatelů, jak jim EET vadí.
Jak se stavějí Piráti ke kauze opisování v diplomkách, která doběhla dva ministry a jednoho málem?
Negativně. Ve škole se opisuje při písemkách a testech. Na získání akademického titulu však na všech úrovních musí student prokázat znalosti své a svoji přidanou hodnotu v práci. Musí stavět na faktech, předchozích znalostech a publikacích a tyto musí správně citovat.
Akademické vzdělání různých rychlokvašek plzeňských práv či zahraničních pseudouniverzit, kdy člověk, který vedl zelinářství, najednou dělá ministra vnitra za ČSSD, jsme tu v historii už měli. Piráti zrovna na případ pana Chovance, kdy ve své práci opisoval dokonce z vypracovaných triviálních maturitních otázek na studentském serveru, upozorňovali. Kauzy z poslední doby ukazují, že to není ojedinělé.
Není to vina univerzit, jak se podvodníci snaží pro média tvrdit. Nezáleží na tom, že při jejich studiu – nestudiu nebyly již počítačové programy, které umožní plagiátorství – podvod poznat. Je to podvod a byl to podvod nyní jako před 30 lety. Pravidla byla stejná.
Na začátku práce dokonce student prohlašuje, že správně cituje, práci dělal sám (což je u některých také problém), protože diplomové práce se dají i koupit, že vám je někdo napíše.
Používat cizí texty a tvrdit, že jsou autorské (vlastní), je prostě podvod, pokud není správně odcitováno. To byl problém všech posledních kauz.
Někde v Reflexu jsem četl nesmysl, že jak to, že to Pirátům vadí, když podporujeme rozvolnění copyrightu a tvrdíme, že sdílení a kopírování je pozitivní aspekt. Proto raději znovu zopakuji, že plagiátorství ve vědě i v litaratuře je podvodné jednání a s filozofií 21. století „vše je remix“, nemá nic společného.
Jste na třetím místě v preferencích. Pokud se ta možnost naskytne a bude příznivá konstelace (tedy pro vás důvěryhodní partneři), troufnete si už po příštích volbách jít do vlády?
Já na ty preference zase až tak nedám. Někde jsme druzí, někde třetí. Docela mě těší, že jsem se několikrát jako reprezentant Pirátů objevil na druhém místě nejdůvěryhodnějších politiků s nejnižším negativním hodnocením proti. Přisuzuji to však ne sobě, ale způsobu, jakým se snažíme od začátku dělat politiku. Nelhat, plnit sliby, držet slovo v politice i vůči občanům, být otevřený a transparentní.
Piráti se nebránili vládní zodpovědnosti ani nyní. Měli jsme jasnou strategii po volbách, kterou si mohli do detailu nastudovat všichni, kdo zvažovali naši volbu. Tahle strategie měla v sobě různé možnosti, které se odvíjely od výsledků voleb a od níž se odvíjelo naše případné vládní angažmá. Bohužel Andrej Babiš od počátku trval na tom, že premiérem za ANO může být pouze a jedině on. Hovořil jsem o tom s prezidentem Zemanem osobně a ten řekl, že kdyby mu ANO nabídlo jiné jméno na premiéra, tak že ho klidně pověří (třeba pana Brabce, o kterém v souvislosti s nahrazením trestně stíhaného lídra ANO Babiše hovořilo). To se nestalo. Podmínka, že ve vládě nesmějí být nekompetentní lidé nebo lidé s problematickým profilem, tedy nebyla naplněna. Je nutné říci, že stejné personální otázky bychom řešili i v případě jiných stran. Poche, Chovanec, Kalousek, Klaus mladší či paní Udženija z ODS by byly stejně problematické osoby.
Navíc se hnutí ANO, které rozhodně nevolila většina voličů, a nemá tedy ani většinovou podporu všech občanů ČR nad 18 let, rozhodlo jednat o podpoře s SPD a komunisty. To bylo v našich podmínkách také vyloučené.
Zůstala nám tedy role konstruktivní opozice a je vidět, že když je něco dobré, tak na tom pracujeme s kýmkoliv a neřešíme ani pohádky, které kolem toho vytvářejí tzv. Demokratický blok nebo některá média.
V příštích volbách chceme uspět ještě výrazněji a sestavovat vládu. Do té doby je to opět práce a zase jen náročná práce, ale na to jsme zvyklí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban