V uplynulých dnech byla v médiích citována silná prohlášení od budoucího amerického prezidenta. V interview pro britský deník The Times zazněla kritika EU i kancléřky Angely Merkelové, když Donald Trump označil její otevřenou politiku vůči běžencům za „katastrofální chybu“. Podle něj by navíc Británie nevystoupila z EU, pokud EU by nenutila členské státy přijímat migranty. NATO označil za zastaralé. Co z výroků, které jsme slyšeli a o nichž jsme četli už řadu komentářů, vás nejvíc zaujalo?
Pro nás, pro budoucnost Evropy bude velmi důležité to, co říkal o NATO, protože jeho vyjádření mělo dvě polohy. Jedna z nich, že NATO je zastaralé, ale ve druhé části říkal, že je nutné. Zastaralost zdůvodňoval tím, že nezabránilo migrační krizi. Čili migrační krizi do Evropy vnímá jako bezpečnostní riziko, které by se mělo řešit na nejvyšší možné úrovni, to znamená i v rámci spojeneckých závazků NATO. To je samozřejmě asi nejzávažnější, co zaznělo.
O zahájení smysluplného dialogu s Moskvou hovoří šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Předchozí pokusy nevyšly. „Musíme ustavit kontakt, nějakou základní míru důvěry, nastavit agendu a až poté můžeme naše experty jednoznačně pověřit, o čem mají diskutovat. Tato nabídka je na stole a čekáme na reakci z Moskvy,“ uvedl po jednání výboru na úrovni náčelníků štábů armád členských zemí Severoatlantické aliance. Informovala o tom ve středu agentura ČTK. O čem tohle svědčí podle vás?
Svědčí to o tom, že generál Pavel je velmi zkušený úředník, který včas ví, kdy má reagovat a na co.
Jaké může přijít pokračování?
Podle toho, jak se budou vyvíjet vztahy mezi novou administrativou prezidenta Trumpa a Ruskem. Předpokládám, že na rozdíl od jeho předchůdce Baracka Obamy nový americký prezident bude hledat věci, které obě velmoci spojují, nikoli ty, které je rozdělují. Můj dojem z jeho vyjádření je, že tuší, že existují nebezpečí a otázky, které nemůže řešit Amerika sama, které může řešit pouze ve spolupráci s jinými zeměmi, především s Čínskou lidovou republikou a Ruskou federací. Jsou to otázky života a smrti, jako jsou zabránění dalšího šíření jaderných zbraní, otázka mezinárodního terorismu. Je dobře, že tohle je na stole a že tím vlastně agenda začíná. Vojenské kontakty by se tím pádem neměly omezovat pouze na kontakty Spojených států, Číny a Ruské federace, ale měly by jít i úroveň přes NATO. Pokud jde o Evropskou unii, myslím si, že garnitura, která teď vládne, se časem přizpůsobí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá