Výprodej státu, elektřinu levně vyvážíme a ekologické škody zůstávají doma. Situace je závažná, a to velmi. Hovoří energetik a pražský primátorský kandidát SPD Beran

13.07.2018 11:29 | Zprávy

ROZHOVOR „Ve starém Římě byla politika chápána jako veřejná služba. Výprodej státu ani jeho kritické infrastruktury určitě k takovým ideálům nepatří,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kandidát SPD na pražského primátora do podzimních komunálních voleb, energetik Hynek Beran. Situaci české energetiky považuje Beran, který byl v minulosti tajemníkem obou nezávislých vládních energetických komisí vedených profesorem Václavem Pačesem, za „velmi závažnou“.

Výprodej státu, elektřinu levně vyvážíme a ekologické škody zůstávají doma. Situace je závažná, a to velmi. Hovoří energetik a pražský primátorský kandidát SPD Beran
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nezávislý expert v oblasti energetiky Hynek Beran

Možná rizika pro českou energetickou bezpečnost Hynek Beran spatřuje i v postupném odstavování německých jaderných elektráren. Pokud by totiž v Německu vzrostl vlivem výpadku způsobeného odklonem od jádra hlad po českém uhlí, Českou republiku by kvůli velké závislosti na fosilních zdrojích podle Berana mohla čekat varianta prolomení uhelných limitů. Po vyčerpání zásob uhlí by pak České republice nezbylo, než dovážet a pálit na elektřinu zemní plyn. „Takový scénář považuji za veliké riziko pro českou energetickou soběstačnost a koneckonců i pro ekologii,“ dodává Beran.  

Je Česko, co se týče elektrické energie, soběstačnou zemí?

Zatím jsme přebytkoví a elektřinu vyvážíme. Export sám o sobě není nic špatného, zejména když jde třeba o elektroniku, software nebo automobily. Současný export elektřiny ale nedoporučovala už druhá nezávislá energetická komise v roce 2012. Zejména u fosilní (uhelné) elektřiny„zhodnocujeme“ vzácnou a nevratnou surovinu tím nejjednodušším způsobem, jaký je možný, tedy prostým spálením, ještě k tomu na strojích s nízkou účinností a vysokou ekologickou zátěží. Čistou surovinu vyvážíme po drátech a ekologické škody zůstávají doma. Vyvážíme takřka celou produkci jedné jaderné elektrárny, ale za tak mizerné ceny, že už více než deset let řešíme problém, kde vzít na novou.

To zní poměrně pesimisticky. Co Česko v oblasti elektrické energie v nejbližších letech čeká za výzvy?

V první polovině dvacátých let, konkrétně v roce 2022, se má uzavírat zhruba 40 % uhelných elektráren u nás a některé i v Německu. Důvodem jsou zpřísněné ekologické limity Evropské unie. U nás to konkrétně znamená, že nebudeme v deficitu, ale budeme na nule a přestaneme exportovat. Do ekologizace elektráren bychom mohli investovat, ale návratnost takové investice souvisí s uhlím za limity. V Německu mají v tom samém roce zavřít všechny jaderné zdroje, takže tu bude docela veselo.

Ano, Němci se chystají zřejmě definitivně opustit jádro. K rozhodnutí přistoupili krátce po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Jak tento odklon Německa od jaderné energetiky jako odborník reflektujete? 

Němci zavírají jaderné zdroje, ale vesele pokračují v těžbě uhlí. Jejich obnovitelné zdroje nezvládají naráz nahradit jadernou a uhelnou část energie, a tak se musejí smířit s tím, že přes všechny ideologie je jejich současná energetická politika velmi kontroverzní vůči Kjótu, Paříži a globálnímu oteplování. U průmyslově vyspělého státu je to hanba a také, co se týče „zelené“ energie, ideologická přetvářka naprosto mimo technickou realitu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Byl v rauši. Převzal to a neověřil.“ Fiala za výstup 17. listopadu hnán k demisi

16:31 „Byl v rauši. Převzal to a neověřil.“ Fiala za výstup 17. listopadu hnán k demisi

Pokud voliči rozhodnou i pro další čtyři roky o tom, aby byl Petr Fiala znovu premiérem, budeme mít …