Výslechové metody Václava Moravce. Takto na ně vzpomíná bývalý senátor Veleba

01.11.2020 16:31 | Zprávy

ROZHOVOR „Jsem přesvědčen, že to je výsledek současné opoziční politiky, které já nerozumím a kterou lze vysvětlit snad jenom programem Antibabiš,“ říká k protestním akcím proti vládním opatřením bývalý prezident Agrární komory a někdejší senátor Jan Veleba. Opět pak připomíná „srpnový hodokvas“ neboli „žranici“ na Karlově mostě a fotky „rozesmáté“ Němcové nebo Feriho. Otázku doslova na tělo pak má na předsedu ODS Fialu. V rozhovoru nevynechal ani ČT, která podle jeho slov „neplní svou roli“ a „pan generální by z toho měl vyvodit politickou zodpovědnost“. Připomíná starou lidovou moudrost. „Ryba smrdí od hlavy.“ Promluvil také o opatřeních proti šíření koronaviru a upozornil, jak je to v současné době v sousedních státech.

Výslechové metody Václava Moravce. Takto na ně vzpomíná bývalý senátor Veleba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý senátor Jan Veleba

V minulých dnech jsme si připomněli vznik samostatného Československého státu. Jaké jsou u příležitosti tohoto výročí vaše pocity z dnešní doby? Když jsme spolu mluvili po telefonu, zmínil jste velký rozklad společnosti. Můžete být konkrétnější? Kam až se podle vás může situace vyhrotit?

Víte, já mám svou rodnou zemi rád, narodil jsem se dva roky po druhé světové válce jako čtvrtorozený syn rodičům rolníkům, kteří zažili pana prezidenta Masaryka, následně těžké dny mnichovské zrady, druhou světovou válku až po květnové dny 1945 a porážku nacistického Německa, konec války a nadšení z míru a možnosti bez obav o život vzdělávat rodnou hroudu se vším, co k tomu patří. Pro oba rodiče byl vznik samostatného Československa něčím, co je obtížné popsat, co jsem ale od nich převzal a co mně dali takříkajíc do osobnostní výbavy, do vínku.

To všechno ale vodnes čas, jak zpíval Waldemar Matuška a po listopadu 1989 po zhroucení režimu a předání moci, pečlivě organizovaném Marianem Čalfou – miláček lidu Alexandr Dubček se jaksi Havlovi nehodil – jsme tady vybudovali společnost konzumu s jejími hodnotami. Jinými slovy ideje prezidenta osvoboditele, velkého světově uznávaného filozofa T.G. Masaryka, s jehož jménem je spjat vznik samostatného Československa a který byl pojivem naší společnosti a dvou našich národů, jsou pro mne silně poničeny. Hodnoty, jako je vlastenectví, jsou dnes dokonce podezřelé a lidé se znovu bojí k nim přihlásit. Vše je nahrazováno jakýmisi eurohodnotami, dříve to byl mezinárodní internacionalismus, který jsme byli různými způsoby ponoukáni podporovat, dnes to má být obdobně, jen mechanismy jsou poněkud jiné. Europarlament, eurokomisaři dnes a denně nám vstupují do našich životů, a přitom jsme je nevolili. Takže ano, taková organizace soustátí zvané Evropská unie není v krizových situacích funkční a může se vyhrotit až do lokálních občanských bojů, ani nemusí jít o pandemii covidu. Stačí sledovat děsný vývoj ve Francii. Takže až tam se může situace vyhrotit, pokud nebudeme spolu mluvit a nepovedeme dialog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…