Jaký je přístup k ukrajinským uprchlíkům, zkoumal slovenský think-thank GLOBSEC v Česku, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Nejhůře dopadlo Slovensko, kde převládají negativní postoje – podporu uprchlíkům vyjádřilo jen 42 % dotázaných a 52 % se vyjádřilo opačně. V Česku vyjádřilo podporu 75 lidí ze sta.
Avšak Foldyna má pochybnosti o relevantnosti čísel nejen kvůli skutečnosti, že GLOBSEC měl vyzpovídat pouze stovku respondentů v každé zemi Visegrádské čtyřky. „Když jsem se podíval na jméno neziskovky a jak je složená, musel jsem se pousmát. Kdyby tato čísla, která neziskovka uvádí, byla pravdivá, tak je vládní koalice v prognózách volebního výsledku na šedesáti procentech, ale pravý opak je pravdou. Považuji to za čísla, která si neziskovka vycucala z prstu a zabývat se navíc čísly organizace, která je zčásti americká a zčásti slovenská, nemá smysl. V České republice jsou čísla horší. Kdyby to tak bylo, pak má pětikoalice podporu veřejnosti, ale tu nemá. A stejně je tomu na Slovensku, kde je to ještě markantnější,“ řekl Foldyna.
Uvažoval rovněž, zda čísla mají vytvořit PR lidem, kteří jsou na vládnoucích postech. „Všichni dobře víme, jaká je realita. České průzkumy, které nejsou příliš objektivní, uvádějí menší podporu Fialově vládě, a prognózy stran, které jsou součástí pětikoalice, jsou daleko nižší – včetně otázky důvěry vůči vládě, kde je podpora nízká,“ zmínil Foldyna s tím, že vnímá realitu slovenského politického prostředí, které přitvrzuje, ale vztah Čechů k ukrajinským uprchlíkům je podle jeho názoru pozitivní.
Češi vnímají, kolik dostane místní člověk v nouzi – a kolik uprchlík
„Domnívám se, že vztah Čechů k uprchlíkům nebyl a není negativní. Určitě ne, všichni vnímáme realitu, co se na Ukrajině děje, nicméně propaganda, jakou rozjela Česká televize a provládní média, tomu už škodí. V Česku dopadá energetická krize na veřejnost – ale vedle toho jsou masírováni z České televize, jak je všechno v pořádku a pěkné. To pak hraje roli v pohledu řady Čechů na problematiku na Ukrajině,“ sdělil Foldyna. Upozornil také, že Češi velmi vnímají rozdíly, kolik dostává místní člověk v nouzi, a kolik uprchlík, a trápí je to. „Přitom jde masáž z České televize a z masmédií, aby viděli věc v jiných ohledech. Víte, jak to bylo před čtyřiceti lety – čím více masírovali, tím více lidé hledali pravdu jinde. To, co se tady odehrává, je kontraproduktivní,“ poznamenal.
Frustraci lidí dle jeho názoru způsobuje srovnání a procházka po samoobsluze, kde si pořídí poloviční nákup za dvojnásobek peněz. „To vytváří, že občan se staví k uprchlíkům negativně, ale stále převládá lidský přístup, že vnímáme těžkosti ukrajinských rodin, matek a dětí. Nikdo z nás by nechtěl být v území ve válečném konfliktu, ale samotný dopad na životy a bohorovnost české vlády, která tvrdí, že je všechno v pořádku, vyvolává v lidech negativní emoce a je to negativní ve vztahu k pomoci Ukrajincům,“ domnívá se poslanec hnutí SPD. Přitom je to právě hnutí SPD, které čelí kritice vládních stran, že „vyvolává nenávist“ ve společnosti i negativní přístup k ukrajinským uprchlíkům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová