Z ruky do huby. Čtyřicet procent domácností už takto žije, říká ekonom Šulc. Kalousku, to jsou taky Putinovi agenti?

30.09.2022 4:46 | Rozhovor

Čtyřicet procent českých domácností už nemá finanční rezervy na pokrytí ani jednoho měsíčního výpadku. Kdysi se tomu říkalo žití „z ruky do huby“. Takhle finančně nadoraz se u nás nežilo snad od konce války, ale tenkrát stát aspoň zajistil přídělový systém, aby nikdo neměl obavy o holé přežití. „A když tihle lidé mají strach o svou budoucnost, protože by už příští měsíc, kdyby jim vypadl příjem, neměli na chleba, tak to přece nejsou Putinovi agenti,“ reaguje makroekonom Jaroslav Šulc, jeden z řečníků na demonstraci 28. září, na to, jak její účastníky nálepkuje Mirloslav Kalousek.

Z ruky do huby. Čtyřicet procent domácností už takto žije, říká ekonom Šulc. Kalousku, to jsou taky Putinovi agenti?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ing. Jaroslav Šulc, CSc., makroekonom

Co vás přivedlo mezi řečníky při demonstraci Česká republika na 1. místě?

Když jsem byl pár dní před jejím konáním organizátory požádán, abych řekl něco ke stavu naší ekonomiky, a hlavně jak vidím nejbližší budoucnost, rád jsem souhlasil, a to ze dvou důvodů. Jednak jsem k tolika lidem najednou nikdy nemluvil – a asi už nikdy mluvit nebudu, takže zvítězila ješitnost. Jednak vůbec nepochybuji, že o stavu naší ekonomiky toho v součtu každý ví násobně více než já. Stačí se podívat do vlastní peněženky, na inkaso a na předpisy záloh, na drahotu, kam se člověk podívá. Ale byl jsem na rozpacích, pokud jde o předpověď hospodářských poměrů na dny, měsíce a roky příští. Ta budoucnost je, bohužel, jen zčásti v našich rukách a můžu proto mluvit jen o příznivých či nepříznivých variantách. Pokud jde o současný stav této země a jejího hospodaření, není nutné ztrácet čas zbytečnými řečmi – ze všech statistik, které se mi dostaly do rukou, bohužel, plyne jediný závěr: Dobře už bylo.

Vzhledem k tomu, že každý z řečníků měl časový limit, jste se evidentně nedostal ke všemu, co jste měl na srdci. Jak byste tedy nejvýstižněji popsal to, co nás z ekonomického pohledu v nejbližším budoucnu čeká a nejspíš nemine?

Nacházíme se, bohužel, v prekérní situaci. Naše celkové příjmy, následně naše útraty za zboží a služby, náš potenciál k investování či naše schopnost dostávat za vyvážené zboží více peněz, než musíme v souhrnu zaplatit za všechny z dovozu, už přibližně dva a půl roku v celkových úhrnech nerostou. To znamená, že rodin a firem, kterým se v poslední době daří, je tak méně a méně, kdežto těch s narůstajícími problémy je naopak více a více.

Je dobře, že asi třetina českých domácností má tak vysoké úspory, že by v případě ztráty obvyklého příjmu zvládla přežít půl roku a některé bohatší rodiny i déle. Jakkoliv jim to přeji, tak třetina přece nepředstavuje typickou českou rodinu. To znamená, že půl roku by bez řádného příjmu nevydržely dvě třetiny českých domácností. A co hůře: 40 procent českých domácností už nemá finanční rezervy na pokrytí ani jednoho měsíčního výpadku. Kdysi se tomu říkalo žití „z ruky do úst“, u nás na Valašsku „do huby“. Takhle finančně nadoraz se u nás nežilo snad od konce války, tenkrát stát aspoň zajistil přídělový systém, aby nikdo neměl obavy o holé přežití.

Jaké domácnosti jsou momentálně těmi chudobou nejvíce ohroženými?

Kolegové z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí si při zkoumání finančních poměrů dali tu práci a pokusili se velké soubory domácností podrobit detailnějšími rozboru, a to v závislosti jen na jediném inflačním ohnisku, a sice jen na růstu cen energií mezi loňským a letošním červnem. Ty meziročně narostly o 45 procent a výzkumníci rozdělili domácnosti podle toho, zda:
• bydlí na vesnici či ve městě – a podle toho se i různě utrácí třeba za pevná paliva či dodávanou teplou vodu a teplo
• důchodci také srovnatelně méně než mladší osoby jezdí automobily – a nejsou tak citliví na ceny benzinu či motorové nafty
• rodiny mají různě vysoký příjem a podle toho vypadá i struktura jejich výdajů a tak podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

12:41 Schillerová: V roce 1989 jsem zvonila klíči. Dnes se lidé už zase bojí

Brutální kritika vlády Petra Fialy za kroky, které si před ní nedovolil v polistopadové historii uči…