Z uskupení na podporu Klausovy politiky se stala havlovská kavárenská úderka. Na ČT mi vadí, co nevysílá, říká Petr Štěpánek

20.07.2021 15:50 | Rozhovor

Petr Štěpánek patří k nejhlasitějším pravicovým konzervativcům. V devadesátých letech zakládal ODS, dnes ji však přirovnává k havlovské kavárenské úderce. Proto oblékl dres formace Trikolóra Svobodní Soukromníci, kterou pokládá za jedinou pravicovou alternativu. Coby stínový ministr kultury říká, že kultura nepotřebuje politiky, to spíš politici potřebují kulturu. V rozhovoru podrobně popisuje, co chce změnit nejen na resortu kultury, ale také proč je tak důležité vrátit do Sněmovny pravicové myšlenky.

Z uskupení na podporu Klausovy politiky se stala havlovská kavárenská úderka. Na ČT mi vadí, co nevysílá, říká Petr Štěpánek
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Spisovatel, hudebník Petr Štěpánek

Jste stínovým ministrem kultury pravicové volební formace Trikolóra Svobodní Soukromníci. Jak byste kulturu řídil?

Jsou určité oblasti lidského konání, ve kterých je lepší, když do nich politici moc nestrkají nos. Hrozí totiž nebezpečí, že tam nadělají víc škody než užitku. Kultura je určitě jednou z nich. Já na základě své celoživotní zkušenosti říkám, že kultura nepotřebuje politiky, to spíš politici potřebují kulturu. Kultura nepotřebuje řídit, ona se totiž uřídí sama. Potřebuje jen stručná a jasná pravidla. Naopak mnoha politikům by dozajista neuškodil nějaký výchovně-vzdělávací kurz kulturního chování.

Někteří politici, třeba někdejší ministr kultury Pavel Tigrid, navrhovali zrušení Ministerstva kultury. Co si o tom myslíte vy?

Žijeme v určitém historickém, společenském a kulturním kontextu. Ministerstvo kultury má jak u nás, tak obecně v Evropě historickou tradici. Není potřeba to měnit. Role ministerstva není, nebo přesněji by neměla být, v nějakém politickém či ideologickém zasahování do živé kultury, jde především o péči o naše kulturní dědictví. Na druhou stranu je pravda, že umění vždycky žilo také z donátorů, přičemž v současnosti tuhle roli do značné míry přebral stát. Nemá cenu se přít, zdali je to dobře, nebo špatně, je to prostě tak. Jde o to, dělat to co možná nejspravedlivěji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

12:25 Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

Docent Miroslav Ševčík vnímá návrat Donalda Trumpa jako možnou cestu zpět ke zdravému selskému rozum…