Za několik let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu, varuje známý advokát. A pro Babiše má tyto rady

27.02.2019 19:06 | Zprávy

ROZHOVOR České republice se z ekonomického hlediska daří dobře. O tom je přesvědčen advokát Zdeněk Koudelka, který upozorňuje, že již za několik let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu. „Nejlepší by tedy byl rozvoj firem, které jsou v Čechách, na Moravě a ve Slezsku domácí, včetně jejich vlastníků, takže je nikdo nenutí převádět zisk do ciziny,“ míní Koudelka. Ohledně kauzy nejmenování profesorů Milošem Zemanem má Koudelka jasno. „Že prezident není robotem na podpisy, poprvé uvedl prezident Václav Havel a též jako první prezident odmítl roku 2002 jmenovat rektorem Petera Mikuleckého, kterého navrhl Akademický senát Univerzity Hradec Králové,“ připomíná advokát. A na závěr zmiňuje pozoruhodné pochybení ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který „ponechal“ původní české korunovační klenoty ve Vídni. Jejich navrácení do Česka by přitom podle Koudelky nebylo ničím složitým.

Za několik let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu, varuje známý advokát. A pro Babiše má tyto rady
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Na nedávném setkání zástupců zemí V4 s Angelou Merkelovou premiér Andrej Babiš zaskočil německou kancléřku, když zmínil, že kromě dotací existují také významné finanční částky, které ze zemí, jako je Česká republika, odtékají. Jde zejména o dividendy. Obstojí pohled, že jsme vykořisťovanou zemí, nebo benefity členství v EU jasně převažují?

Pro každou zemi je přínosné, když její firmy jsou příjemci výnosů z investic, než když jsou zisky odváděny jinam. Přínosem evropské integrace je jednotný trh, ne zbyrokratizované dotace. Objem evropských dotací na celkovém ekonomickém výkonu státu klesá a není podstatný. Za pár let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu. Je to znak naší vzrůstající ekonomické síly.

ČSSD tvrdí, že by se měl zdanit kapitál, který z této země odchází, zatímco Babiš by investory rád přesvědčoval, aby kapitál reinvestovali v ČR. Který z těchto postupů je žádoucí z hlediska dlouhodobé perspektivy?

V ekonomice je dobré různé přístupy vyvažovat. Je správné upravit daně tak, aby nebyl schodkový rozpočet. Též je však správné nevyhazovat peníze za věci, které nejsou přínosné. Je i správné podpořit reinvestice. Ovšem budou-li úspěšné, což chceme, vytvoří nakonec opět zisk, který bude chtít vlastník převést do své mateřské, často zahraniční firmy. Nejlepší by tedy byl rozvoj firem, které jsou v Čechách, na Moravě a ve Slezsku domácí, včetně jejich vlastníků, takže je nikdo nenutí převádět zisk do ciziny.

Donald Trump pozval Andreje Babiše do Bílého domu. Takřka okamžitě na tuto skutečnost reagoval expremiér Mirek Topolánek, a to po svém. Americké ambasádě v Praze i premiérovi přes Twitter vzkázal: „Zájmy Westinghouse v ČR musí být opravdu silné, když americká administrativa zve do Bílého domu bolševika, agenta StB a kriminálníka v jedné osobě.“ Má Topolánek pravdu? A je vkusné volit takový způsob komunikace?

Náš politický boj je někdy ostrý. Někdo má takovou formu v oblibě, jiný ne. Faktem je, že v politice hrají ekonomické zájmy významnou roli. Prezident Donald Trump v zahraniční politice podporuje obchodní zájmy amerických firem, což je důvod obchodní války s Čínou. Chce-li Trump využít jednání s premiérem Babišem pro podporu obchodních zájmů amerických firem, nevím, ale odpovídalo by to Trumpově zahraniční politice i v jednání s jinými státy.

Univerzita Karlova znovu zažalovala prezidenta Miloše Zemana za nejmenování docentů Fajta a Ošťádala profesory. Zeman řekl, že není automatem na podpisy, nicméně soud už v roce 2018 rozhodl, že prezident oba navržené jmenovat musí. Chová se Zeman v rozporu s pravidly? A co společenské konvence?

Že prezident není robotem na podpisy, poprvé uvedl prezident Václav Havel (Právo 19. 5. 2001) a též jako první prezident odmítl roku 2002 jmenovat rektorem Petera Mikuleckého, kterého navrhl Akademický senát Univerzity Hradec Králové. Nechce-li někdo, aby prezident jmenoval profesory či rektory, nechť navrhne změnu zákona, která tuto pravomoc ponechá vysokým školám. Profesory může jmenovat rektor, stejně jako jmenuje docenty. Takovou změnu podporovala moravská Masarykova univerzita, jejíž rektor Mikuláš Bek je nyní senátorem. Pakliže však nedojde k zákonné změně a pravomoc jmenování zůstane prezidentovi, je otázkou času a pravděpodobnosti, kdy některý z prezidentů odmítne navrhované kandidáty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

4:44 Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

Jsme kolonií a je třeba jí přestat být, chce slyšet od vítěze nadcházejících parlamentních voleb adv…