Zemanův kandidát na guvernéra ČNB Jiří Rusnok pro PL: Proč bychom se měli stranit Číny. To jsme chytřejší než zbytek světa? Minimální mzdu ještě zvýšit

27.04.2016 18:56 | Zprávy

ROZHOVOR Loňský ekonomický růst České republiky byl nastartován hlavně poklesem ceny ropy a vysokým čerpáním financí z evropských fondů, konstatuje někdejší premiér úřednické vlády, člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok. Ten dále připouští, že v 90. letech se udělaly chyby při kuponové privatizaci, nicméně nepovažuje toto období jen za zcela negativní. Rusnok, kterého by prezident Miloš Zeman rád viděl v pozici guvernéra ČNB, užší obchodní spolupráci s Čínou hodnotí jako samozřejmost, protože ostatní svět tak učinil už mnohem dříve.

Zemanův kandidát na guvernéra ČNB Jiří Rusnok pro PL: Proč bychom se měli stranit Číny. To jsme chytřejší než zbytek světa? Minimální mzdu ještě zvýšit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Česká ekonomika patřila vloni svým růstem ekonomiky přes čtyři procenta k premiantům Evropské unie. Ten i letos zatím stále pokračuje. Co ho vlastně vyvolalo a můžeme se na něj těšit i v dalším období? Jakou zásluhu má na něm vůbec současná vláda?

Růst ekonomiky měřený HDP ve stálých cenách (podle ČSÚ průměr za rok 2015 činil 4,3 procent) byl opravdu mimořádně pozitivní a mnohem vyšší než původní prognózy na daný rok. K jeho vysoké dynamice však přispěly dva mimořádné faktory, které se již v tomto roce a dalších letech nebudou ve stejné míře opakovat. Jednalo se o prudký pokles cen ropy a některých dalších komodit, což podle našich propočtů přidalo k dynamice HDP v roce 2015 až okolo 1 procentního bodu (p.b.). A dále to byl mimořádný růst veřejných investic spojený s dočerpáváním EU fondů v posledním roce tzv. programovacího období. To přidalo k HDP asi 0,7 procent. Jinak hlavním tahounem růstu byla domácí spotřeba jak soukromá, tak i veřejná. Mírně expanzivní, fiskální (rozpočtová) politika vlády k růstu tedy rovněž přispěla. V dalším období dojde k mírnému zpomalení tempa růstu ekonomiky, letos předpokládáme na úroveň okolo 2,5 procent. V příštím roce by mohla dynamika opět mírně přidat, přibližně se tak bude pohybovat mezi 3 až 3,5 procenty.

Většina politiků se u nás nyní holedbá nízkou nezaměstnaností a růstem ekonomiky. Nicméně ve většině moravských i českých krajů, kromě Prahy a okolí, je životní úroveň značné části obyvatel stále dost nízká v porovnání s našimi západními sousedy. Nedosahuje ani úrovně, jaká panuje například ve středomořských demokraciích, tedy v Itálii či Španělsku nebo prý dokonce v krizi zmítaném Řecku. Existuje nějaký recept, jak se vyspělejším zemím více přiblížit? Ekonomové profesor Zelený a docentka Švihlíková tvrdí, že jsme se po zpackané privatizaci a výprodeji národního kapitálu stali kolonií prosperujících západních ekonomik a vidí cestu v oživení „přes masivní podnikatelství, kombinované s inovací na lokálních a regionálních úrovních“. Co byste doporučil vy sám?

Jedna věc jsou pocity a druhá věc fakta. Určitě platí dlouhodobě, že po materiální stránce je životní úroveň v Praze a v regionech značně rozdílná ve prospěch Prahy, nicméně tato mezera se v posledních 5 až 7 letech pomalu zmenšuje. Značné rozdíly jsou však i mezi jednotlivými regiony navzájem. Podle údajů Eurostatu lze usuzovat, že životní úroveň v ČR v průměru již předstihla Řecko a velmi se blíží nebo je již i nad Portugalskem. Odstup za Španělskem a Itálii se určitě v posledních dvou letech citelně snížil. Žádný geniální a rychlý recept na dohánění nejvyspělejších zemí neznám. Určitě klíčovými faktory pro dlouhodobý úspěch budou – a to platí dlouhodobě– investice, inovace a instituce. A ještě bych přidal kvalitu vzdělání.

ODS slaví letos 25. výročí svého vzniku a například její místopředseda Martin Kupka zhodnotil divokou privatizaci v 90. letech pro ParlamentniListy.cz slovy: „Jednoznačně odmítám módní přehodnocování posledních 25 let jako temného období, kdy ‚všetci kradli‘. Byla to doba prokazatelného ekonomického růstu a především období svobodného vývoje společnosti.“ Co k tomu říci? Zastáváte podobný názor?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…