Žena Alžířana mluví o nestoudných církvích, xenofobu Zemanovi a konečníku muslimek

31.08.2014 11:26 | Zprávy

ROZHOVOR Překladatelka a manželka Alžířana Kateřina Amiourová z Prahy možná někoho překvapí radou, co by měla udělat matka zajatého amerického novináře. Hovoří o Islámském státu a prozrazuje také, jakou dostala nabídku. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví mimo jiné i o tom, proč je možná rasismus Čechů placen účelově a proč je židovský stát mnohem hyenističtější než muslimové.

Žena Alžířana mluví o nestoudných církvích, xenofobu Zemanovi a konečníku muslimek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letnou za ministerstvo vnitra svolali muslimové modlitbu (arabsky salát). Protestovali tak proti zásahu policie minulý pátek

Kateřina Amiourová je manželkou silně věřícího Alžířana, který měl dle jejích slov dostatek rozumu, aby své dceři netahal do hlavy katechismus. Až do současnosti po ní prý žádá jen to, že když škytne, krkne u jídla, sedá ke stolu, tak má tatínkovi, kuchaři a Bohu poděkovat za ty dary „Al Hamdulila“. Ona sama se aktivně vyjadřuje k řadě témat, která blízce či vzdáleně souvisí s multikulturou, islámem, xenofobií a podobně. Na Facebooku je členkou řady skupin, jako například „Islám v ČR nám nevadí“, či „Jsme skupina lidí, která nesouhlasí s válkou v Íránu“. V současné době sleduje například dění v Iráku, ale nejen tam.

Křivdí se podle vás muslimům v souvislosti s Irákem?

Češi křivdí muslimům a i jiným národnostem skoro všichni. Je s podivem, kde se vzalo tolik rasismu. Za komunismu jsme byli zemí přívětivou všem cizincům, pak jsme náhle začali obdivovat jen ty bohaté a těmi chudými opovrhovat. Ale je to pochopitelné, s otevřením hranic se zvýšil tlak a Češi, kteří 24 let ztrácejí ve své vlastní zemi půdu pod nohama, najednou těžce nesou, že musí soutěžit. Ale je to nerovná soutěž, to mi věřte: Někde vyhrávají mafiózně organizovaní námezdní zaměstnanci kočovaní tzv. klienty cizinecké policie; jinde, kde je komunita slabá, cizinci těžce drhnou ústy o zem.

Co říkáte na stanoviska, pokud muslimy někdo považuje za „vrahouny“ a podobně, včetně našeho prezidenta Zemana?

Pan Miloš Zeman zřejmě není výjimkou mezi českými xenofoby, ale měl by si uvědomit, co dělá informační asymetrie: Když dostáváme zprávy jen z podání toho silnějšího, nevidíme, co se děje tomu, komu se křivdí. A násilí plodí prostě násilí, dobré sousedské vztahy se odjakživa - jak ví každé malé dítě - budují dobrými sousedskými vztahy. Izraeli by stačilo neuzurpovat si půdu, na níž žijí lidé, nebourat domy a nevychovávat svou populaci ve vojenské teroristy zabijáky. Promítání bombardování Gazy na velkoplošných obrazovkách na plážích Tel Avivu a vysoká účast při tom jsou důkazem, že hyenou nepatřící mezi civilizované lidi se již dávno stali Izraelci.

Asi tedy nesouhlasíte se Zemanem, že ČR má s Izraelem dobré vztahy?

Hloupý, kdo nevidí, jaká ohavnost v podobě Izraele vzrostla.

Jak vnímáte současné dění v Iráku?

Ohledně Iráku mám zprávy, že poslední Američané opustili zemi 18. 12. 2011, volby v roce 2010 byly v březnu a zvítězila vesměs sekulární seskupení - podle Wikipedie nejlépe dopadla koalice „Irácké národní hnutí“, která sebe samu popisuje jako sekulární a nesektářskou koalici. Těsně za ní se umístila Málikího „Koalice právního státu“, jejíž hlavním cílem je zvýšit bezpečnost ve státě, a na třetí pozici se umístila šíitská „Národní irácká aliance“. Nejsilnější stranou bylo „Sadristické hnutí“ (z Národní irácké aliance) a z kurdských stran „Kurdská demokratická strana Iráku“.

Ale: V únoru 2011 zasáhla Irák vlna protestů známá jako arabské jaro. Demonstrací ve větších městech se účastnily desetitisíce lidí, kteří požadovali snížení korupce, odstoupení některých vládních činitelů, lepší dostupnost služeb a nové pracovní nabídky. Při protestech zemřelo několik lidí na následky střelných zranění způsobených bezpečnostními složkami. V letech 2012 - 2013 vzrostla míra násilí a ozbrojené skupiny v Iráku byly burcovány občanskou válkou v Sýrii. Jak sunnité, tak i šíité překročili hranici a zasáhli do bojů v Sýrii. V roce 2012 protestovali hlavně sunnitští Arabové proti vládě, která se je údajně snaží odstavit na okraj. Během roku 2013 sunnitské militantní skupiny zintenzivnily útoky na šíitské obyvatele v Iráku ve snaze podkopat důvěru vlády Núrí Málikího. Letos sunnitští povstalci náležící k Islámskému státu (IS) převzali kontrolu nad několika velkými iráckými městy, včetně Tikrítu, Fallúdži a Mosulu, a došlo k vysídlení několika stovek tisíc obyvatel v důsledku zpráv o zvěrstvech bojovníků ISu.

Při reakci na prosbu o tento rozhovor jste zmiňovala, že máte nějaké zprávy, dle nichž je IS útokem na novou vládu a je vycepován Američany... Co jste tím přesně myslela?

Já mám mimo jiné zprávy, že mezitím Iráčané převzali znovu kontrolu nad svými ropnými poli, o která přišli kvůli americké intervenci nevýhodnými smlouvami, a ač jsou moje informace nedostatečné, tvrdím, že ta ropná pole převzal zpět irácký stát, nikoliv Isis či jak si ten teroristický stát říká. V každém případě irácký stát vzešlý z nových voleb v roce 2014 je zcela sekulární a zdá se, že až moc, protože - přišla mi nabídka podílet se na projektu umísťování nějaké národní irácké agentury pro investice do Evropy. Z toho sešlo, protože podnikatel si sliboval, že jsem dost kapitálově silná, abych zajistila získání dotace vlastním vkladem, což je základ každé dotační politiky: Můžete mít sebelepší projekt, sebelepší tým, bez určitého dost vysokého procenta vlastních financí dotaci nezískáte snad nikde na světě…

Co je podstatné: na dotaz, zda jsou nějaká náboženská omezení investic - a zda kupříkladu mohu investovat do pivovarů, likérek či výroby vepřových salámů -, mi bylo zodpovězeno, že nikoliv. Takže já IS beru jako útok proti této velmi evropansky a sekulárně se tvářící nové státní formaci a jsem do značné míry ochotna přikládat i váhu zprávám, že jde o politický tah Ameriky, kdy několika málo kroky byli sbíráni na ulici ti frustrovaní - kteří po válce ani nemohou nebýt - a vysláni bojovat proti vlastní zemi. Kvůli tomu přechodu vlastnictví ropných polí. A nejen, že ISIS podporují či vycvičili Američané, ale podle tvrzení některých teoretiků jej podporuje i Izrael, Kuvajt a Saúdská Arábie. Případem útoku proti sekulárnímu státu je vedle Iráku i stále se sekularizující a modernizující Sýrie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

4:44 Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

Vynakládat pět procent HDP na obranu, nebo vytáhnout učebnice ruštiny? Bezpečnostní expert a bývalý …