Zkušený politik z ČSSD udeřil: Zastropování cen energií? Zaplatíme to všichni!

20.09.2022 20:10 | Rozhovor

„Pozdě, málo a špatně,“ vzkazuje vládě ohledně zastropování cen elektřiny a plynu bývalý poslanec za ČSSD Ondřej Veselý. Cestou je podle něj omezit vývoz energií, nikoliv dotovat výrobce a obchodníky z veřejných rozpočtů. „Vláda by ale nesměla mít na prvním místě mantru volného trhu, ale občany své země,“ upozornil a dostal se i k tomu, jak to vidí s potravinovou soběstačností ČR. Svým vyjádřením ohledně demonstrace z 3. 9. udělal podle něj premiér hrubou chybu. K „legendárnímu“ projevu Miroslava Štěpána, jak z některých míst zaznělo, by to prý ale nepřirovnával.

Zkušený politik z ČSSD udeřil: Zastropování cen energií? Zaplatíme to všichni!
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Vláda zastropovala ceny elektřiny a plynu. Z jedné strany se dočkala slov chvály, z druhé kritiky. Jak to vidíte vy? Je, nebo není zastropování příliš vysoké a váhala vláda příliš dlouho, jak někteří poukazují?

Odpověď může být velmi stručná: „Pozdě, málo a špatně.“ Bohužel vláda trestuhodně zaspala a situaci řeší až téměř po roce. Spousta lidí, ale i drobných podnikatelů, se tak dostala do existenčních problémů a poměrně vysoký strop jejich situaci nevyřeší. Cestou je omezit vývoz energií, nikoliv dotovat výrobce a obchodníky z veřejných rozpočtů. Příznivci této vlády mohou mít argument maximálně na úrovni: „Lepší než drátem do oka.“

A co říci na to, že ten strop je o něco vyšší, než navrhla den poté EU?

Už to svědčí o mnohém. Vzhledem k tomu, že nepatříme mezi nejbohatší země EU, by bylo naprosto logické, aby byla cena výrazně nižší. Jenže to by nesměla mít vláda na prvním místě mantru volného trhu, ale občany své země.

Mimochodem, jak je možné, že máme elektřinu zhruba čtyřikrát dražší než například Slovensko?

A o tom to právě je. Jistý nárůst cen je samozřejmě dán celkovým zvýšením cen komodit, ale rozhodně se nejedná o nárůst o desítky či stovky procent. Ten je dán obyčejnou tržní spekulací. A na tu jako země, která vyrábí elektřiny přebytek, v žádném případě nemusíme přistupovat. Ale jak už jsem říkal, to bychom nesměli mít vládu, která má na prvním místě volný trh.

Už delší dobu zaznívaly názory, že bychom měli přestat elektrickou energii obchodovat na lipské burze tak, jak to nyní děláme, a prodávat tam případně jen přebytky, které nevyužijí české domácnosti a podniky. Bylo by to dobré a hlavně reálné řešení? Co tomu brání?

Pokud chceme udržet cenu elektřiny na přijatelné úrovni pro obyvatele i podnikatelské prostředí, pak se jedná o jediné možné řešení. A navíc daleko účinnější než umělé a vysoko nastavené stropy. Ty ke všemu znamenají jen to, že stropy zaplatíme my všichni, a je to v konečném důsledku přehazování peněz z jedné kapsy do druhé. Výrobci a prodejci o své rozhodně nepřijdou. K výrobním nákladům bychom prostě přidali přiměřenou marži a za tuto cenu by byla elektřina dostupná na našem území. A přebytky by pak výrobci mohli poslat na spekulativní trh, takže by o své nepřišli ani oni, ani jejich akcionáři. Jenže vláda opravdu trestuhodně zaspala, takže elektřina, která se u nás vyrobí v roce 2023, je už téměř prodaná a jakákoliv opatření tohoto typu půjdou až do roku 2024. A pokud vláda v tomto směru nic neudělá jako dosud, budeme se posouvat do nekonečna dál a dál…

Premiér Fiala v reakci na demonstraci, která se konala 3. 9. na Václavském náměstí, uvedl, že ji svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům ČR. Na sociálních sítích někteří jeho slova přirovnali k projevu komunisty Štěpána v roce 1989. Je tam nějaká podobnost? Přehnal to premiér, jak mu mnozí vyčítají?

Premiér to samozřejmě hrubě přehnal, ale přirovnávat tento projev k projevům Štěpána může snad jenom Flákanec a jeho příznivci. Ti jsou ostatně nejvíc podobní Mussoliniho fašistům. Nicméně premiér udělal opravdu hrubou chybu. Na Václaváku nebyli pouze příznivci extremistických hnutí jako DSSS, Volného bloku, Trikolory nebo SPD. Ostatně Flákance tam vypískali, což o mnohém svědčí. Byla tam řada lidí, která prostě nedokáže ze svých příjmů pokrýt základní životní potřeby, a mají proto obrovský a oprávněný strach. A to je velmi vážné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…