Bývalý armádní šéf Jiří Šedivý v rozhovoru pro Reflex pronesl, že do Evropy bude chtít nová generace migrantů z Afriky, v důsledku čehož se evropská společnost radikalizuje pod heslem, že „násilí plodí násilí“. Lze s tímto pohledem souhlasit? A co by měla Evropa dělat? A jak naložit s džihádisty, kteří se chtějí vracet do Evropy? Evropské státy je budou přijímat zpět, pokud se jedná o jejich občany… Jak se má Evropa zachovat k uprchlíkům, kteří sem přišli v letech 2015 a 2016? Jsou pro evropskou společnost přínosem?
Nevěřme tomu, že taková masová přemisťování na trasách tisíců kilometrů se dějí jen tak. Byl by to logistický oříšek i pro vojenské experty. Tedy někdo musí ty podmínky vytvořit. Takže, přijdou a s tím logicky i reakce původního evropského obyvatelstva. Ta reakce bude závislá na schopnosti společnosti, ne vstřebat nově příchozí, to víme, že se nepodařilo, ale nastolit takové podmínky, že pro ně Evropa nebude přitažlivá, že se jim to nevyplatí. Rakousko již takový první krok učinilo, kdy „přijímací uprchlická centra“ přeměnila na „centra pro navrácení“. Jak řekl rakouský ministr vnitra: „Aby jim bylo jasno, odkud vítr fouká, co se azylového řízení týče. Cílem je nulová migrace“. Dále od 1. března platí, že migrant, který spáchá trestný čin, může být omezený na svobodě i bez rozhodnutí soudu.
Buďme rádi, že díky migraci vykrystalizovala jakási hodnotová zeď mezi námi a těmi na západ od nás. Ale neznamená to, že nemůžeme být zasaženi. Po válkách v bývalé Jugoslávii jsme poskytli závětří příslušníkům rodinných klanů s nejasným původem, které se tu etablovaly s českým občanstvím a penězi z prodeje drog mohou ovlivňovat i místní politické prostředí. No, a jak daleko je to z Německa k nám, aby se tu uklidili a zotavili různí džihádisté? Drogy jdou vždy ruku v ruce s prodejem zbraní a s násilím. Není čas na přemýšlení ani u nás a zavést alespoň hraniční kontroly dokladů.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban