Znechucený Pirát o zlu: Je tu vžitá tradice politiků, kterým nevadí změny stranického loga

02.02.2014 21:00 | Zprávy

ROZHOVOR I ve zdánlivě „venkovských“ okresech se šíří popularita České pirátské strany. A nejde jen o mládež, teenagery a -náctileté. To, že začínají oslovovat i střední a „postarší“ generaci, je pro zavedené stálice na naší politické scéně „smrtelná hrozba“. Uspějí v tomto supervolebním roce?

Znechucený Pirát o zlu: Je tu vžitá tradice politiků, kterým nevadí změny stranického loga
Foto: Archiv LŠ
Popisek: Libor Špaček

Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil šéf tachovské místní organizace Libor Špaček, který chtěl původně „promluvit“ i do Evropského parlamentu.

Zakládáte novou místní organizaci na Tachovsku. Jaká je tu členská základna Pirátů, co do počtu, věku a tak podobně? To byl o stranu takový zájem, nebo je to rozhodnutí jako chladná kalkulace před volbami?

Ono je to tak trochu naopak. Ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim roku 2013 jsme na Tachovsku získali důvěru 3,36% voličů, což bylo nadprůměrné ve srovnání s celostátním výsledkem Pirátů. Abych to dal do kontextu, bylo to jen o 0,24% méně, než co zde  získala KDU-ČSL, která se dnes podílí na vládě, a bylo to podstatně více, nežli dostali Svobodní a zelení, o vysoce profilovaných zemanovcích ani nemluvě. Vlastně jsme v tomto okrese skončili osmí, kde všechny strany před námi získaly podstatné zastoupení ve sněmovně.

Vzhledem k tomu, že jsme toho času měli po celém Tachovsku myslím tři členy, a to jenom díky internetu, trochu nás to překvapilo a vyprovokovalo, abychom začali dělat víc. Hned na první schůzi se počet našich členů zhruba zdvojnásobil. Věkově pokrýváme celou škálu od 18 do 61, kde já reprezentuji tu vyšší hranici. Obecně o těch sedmi stech tachovských voličů Pirátů přesné informace nemám, ale hádám, že většina jich je ve věku 18-40 let, tj. jsou to mladí lidé, kteří se nějak sami dokázali prokousat ven ze sterilní krabice politického myšlení: "levice versus pravice".

Chcete jako strana promluvit do voleb do Evropského parlamentu (EP). S čím půjdete do kampaně, za co chcete v Bruselu a Štrasburku bojovat?

Piráti jsou mezinárodní hnutí, aktivní zejména po celé Evropě, a tudíž Evropské volby jsou pro nás důležité. Máme již společný program, na kterém jsme se dohodli a který je postupně ratifikován Pirátskými stranami v jednotlivých zemích. Byl již demokraticky přijat například ve Velké Británii i u nás. Tím příkladem ukazujeme, že vzájemně prospěšné dohody přes celou Evropu, které nejsou na újmu demokracii, jsou možné. Samozřejmě každá země si může přidat svoje vlastní programové priority a stejně tak každý kandidát. Já se hlásím do našich primárních voleb koncem tohoto měsíce, kdy bude sestavena naše celostátní kandidátní listina pro volby do Evropského parlamentu v květnu 2014.

Takže v odpovědi na Vaši otázku stručně uvádím svoje vlastní priority: Předně je to přímá demokracie na všech úrovních v Evropské unii, to jest posílení demokratického konsensu i zároveň regionální rozmanitosti a autonomie. Dále pak svoboda informací a internetu. Třetím bodem je ochrana soukromí, svobody, majetku a všech práv fyzických osob, zejména jejich posílení oproti státním orgánům a právnickým  osobám. Toto je základ všeho. Instituce všeho druhu musí sloužit fyzickým osobám, nikdy naopak.

DALŠÍ ROZHOVORY PARLAMENTNÍCHLISTŮ.CZ

Evropský parlament nemá takovou moc, jakou by si zasloužil, obzvlášť ve svém podřízeném vztahu ke Komisi. Většina parlamentů hodných svého jména musela za svoji nezávislost a pravomoc tvrdě bojovat. To máme v EU ještě před sebou. Evropský parlament je jediný orgán, který se může vzchopit, vrátit Evropu na správný kurz a tím celý unijní projekt zachránit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

9:27 Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

Za devianty a zdegenerované mozky označil bezpečnostní analytik, někdejší příslušník Bezpečnostní in…