Poslanecká sněmovna má za sebou pokus o vyslovení nedůvěry vládě ze strany opozice. Komunisté se k opozici nepřidali a na hlasování odešli ze sálu. Jak takový pokus pár měsíců před volbami vnímáte?
Od začátku to pro mě byla taková šaškárna, protože když vezmu koalici Pirátů a STAN, ti chtěli Sněmovnu nejdříve úplně rozpustit, což bylo úplně nesmyslné, protože by k tomu museli získat naše hlasy a bylo jasné, že je nezískají. Na druhou stranu tvrdili, že budou shánět hlasy i u nás, ale nikdo s námi nemluvil. Následně se připojili ke koalici SPOLU a společně chtěli vyslovit nedůvěru vládě, ale neměli vůbec žádný plán, co by se stalo, a sami nevěděli, co tím sledují. Dopředu bylo jasné, že vláda do voleb dovládne, protože prezident Zeman řekl, že ji nechá dovládnout případně i v demisi, protože nemá smysl vytvářet další nestabilitu na politickém poli těsně před volbami.
Jediné, co z toho plyne pro mě a co viděli všichni občané – že opozice to využila pro svoji předvolební kampaň, protože co na plénu zaznívalo, to jsme slyšeli už několikrát na tiskových konferencích. Celé to byla šaškárna. A Česká republika a občané zaplatili předvolební kampaň opozici, protože ten den ve Sněmovně, který byl úplně zbytečný, stál daňové poplatníky spoustu peněz.
I když návrh na vyslovení nedůvěry neuspěl, poslanci jednali až do jedenácti hodin večer. Je taková práce přínosná?
Dle mého názoru nikoliv, protože už od rána věděli, jak to dopadne. Komunisté se nechali slyšet, že sál opustí, navíc nebyli přítomni všichni poslanci, takže získat většinu 101 hlasů se zdálo nepravděpodobné. To, co opozice následně předvedla ve Sněmovně, byla pouze její předvolební kampaň, zbytečný den, který jsme mohli věnovat důležité práci. Jestliže opozice říkala, že bylo důležité ukázat, zda má vláda důvěru, nebo nikoliv, což je jejich legitimní právo, tak ale dobře vědí, že máme spoustu zákonů, které neprošly ani prvním čtením, které čekají a je potřeba je projednat a schválit. Ale opozice volila formu další obstrukce a zbytečného jednání o ničem, u kterého bylo předem jasné, jak dopadne.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš měl ve Sněmovně plamenný projev, ve kterém mluvil o fanatickém Pirátostánu nebo o muslimské Evropě. Hrozí s Piráty něco podobného?
Nedovolím si říci, jestli něco takového hrozí, nebo nehrozí... nicméně vyjádření představitelů Pirátů, ne tolik u STANu, jsou jasná. Považuji je za progresivní levici, která uvolňuje pravidla, je pro liberálnější politiku, která může směřovat k tomu, že budou na našem území pobíhat osoby, které tu nechceme. To nevylučuji. Těžko říct, jak by toho bylo možné dosáhnout, protože Piráti v České republice, já tedy doufám, že nikdy nebudou případně vládnout sami. Budou mít koaliční partnery, kteří je budou usměrňovat.
Nicméně, Piráti jsou progresivní levicí, která je liberální právě v těch věcech, jako je multikulturalismus a azylová politika. Takže ano, to rizikové uvolnění by mohlo přijít. Víme, že se představitelé Pirátů účastnili demonstrací, kde měli transparenty: Uprchlíci, vítejte! Riziko tu existuje, ale i kdyby vládli, což doufám nebudou, tak je bude korigovat koaliční partner, takže se toho neobávám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová