Koalice sněmovnou protlačila daňový balíček, který například zvyšuje sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod a zavádí dodatečné zdanění lidí s vyššími příjmy. Ruší také daňové úlevy pro pracující důchodce a omezuje paušály pro živnostníky. Pro tuto vládní normu hlasovalo 101 poslanců, proti bylo 93 zákonodárců. Současně s hlasováním tak sněmovna vyslovila důvěru koaliční vládě Petra Nečase.
Hlasování ale bylo poněkud napjaté. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) totiž žádala, aby bylo o balíčku hlasováno po jménech, s čímž ale nesouhlasil šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Poslanci nakonec o této možnosti hlasovali, návrh Němcové ale neprošel.
Balíček počítá zejména se zvýšením sazeb DPH od příštího roku na 15 a 21 procent. Aby platil, musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident. Odpor části ODS k zvyšování daní způsobil několik týdnů trvající vládní krizi, odklad schvalování rozpočtu a vyústil v rezignaci tří poslanců strany ODS na svůj mandát.
Opozice kritizovala a kritizovala
Proti balíčku ve sněmovně hlavně protestovala opozice. Například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poznamenal, že zvýšení daní poškodí českou ekonomiku, poškodí to zaměstnanost a zhorší to situaci celé země. Podle něj tady vláda chce naordinovat státu „zdražovací orgie“. Připomněl, že vláda nebude mít pro „zdražovací balíček“ podporu v Senátu.
„Vy jste přivedli českou politiku na úplné dno a bude velmi těžké obnovit důvěru lidí v politiku a demokracii," vytkl vládě pak další socialista Adam Rykala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb