Podle Erika Besta na Ukrajině určitá nestabilita zůstane. „Jestli bude násilná, to nevím, ale Rusko ani USA nemají zájem na tom, aby byl na Ukrajině klid. To by znamenalo stabilizovanou situaci a to není v zájmu pro nikoho, snad kromě místních lidí. Spojené státy nechtějí stabilní situaci, protože zatím nemají to, co chtějí. Jde o západní část země a energetiku. Tam má jednu velkou zakázku společnost Chevron (kalifornská energetická firma – pozn. red.), kterou si evidentně nechá. Ve východní části Ukrajiny má zase podobnou smlouvu Shell. Jsou to smlouvy, které byly původně podepsané v loňském roce za vlády Janukovyče,“ uvádí Best.
Rusko by prý nejraději získalo právě to, co má Chevron na západě a Amerika zase to, co má Shell na východě. „Každý něco chce a pokud to nedostane, nebude se situací spokojen. Jakmile přijde nějaká stabilita, situace se uklidní a nebude atmosféra k prosazování těchto zájmů,“ míní analytik.
Reportér ParlamentníchListů.cz Jan Rychetský zasílá aktuální fotografie z Majdanu a dalších částí Kyjeva:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka