Politolog Zdeněk Zbořil uvažuje, že v prezidentské volbě může na rozdíl od krajských voleb sehrát roli otázka, že „někdo byl nebo nebyl v komunistické straně“. „Zatímco komunistická minulost nevadí u členů vlády nebo v parlamentu, u hlavy státu by tato okolnost mohla sehrát důležitou roli,“ řekl Zbořil ParlamentnímListům.cz. Pokud by k tomu skutečně došlo, pak by se současní favorité – Jan Fischer a Miloš Zeman – mohli stát outsidery. „Postoupit by mohli nekomunisté – nejen pravicově vyhranění kandidáti, ale lidé nespojení s komunismem. Mohla by to být šance třeba pro Jiřího Dienstbiera nebo Karla Schwarzenberga,“ uvádí překvapivě Zbořil. A bez šance by nakonec nemusela být ani třetí skupina kandidátů z různých stran, mohli by prý těžit z toho, že komunisté nejsou schopni postavit kandidáta, který by byl i jinak atraktivní než jako bývalý kosmonaut. „Pokud by se stal komunistickým kandidátem na hlavu státu současný europoslanec Vladimír Remek, je to přesně člověk, který bude ztrácet na Dienstbiera nebo Schwarzenberga,“ je přesvědčen politolog Zbořil.
Fischerova masivní kampaň může lézt voličům na nervy
Ve druhém kole prezidentské volby může velkou roli podle Zbořila sehrát „racionální a iracionální efekt jako ve druhém kole senátních voleb“, lidé nebudou volit toho, koho chtějí, ale menší zlo. „Největší favorit – Jan Fischer – má sice masivní kampaň, ale to možná může být zavádějící, nakonec to voličům může lézt na nervy.“ Fischerovi podle Zbořila může také uškodit jeho nešťastný výrok, že jako prezident nebude vybírat premiéra podle toho, jak dopadnou sněmovní volby, ale jestli bude vláda oranžovo-červená. „I když se pak snažil to vysvětlit, určitě mu uškodilo, že to říká bývalý komunista. Slyšel jsem hlasy, proč mu to vadí u KSČM, když mu to nevadilo u KSČ,“ dodává. A současně upozorňuje, že nerespektovat výsledek voleb a nejmenovat premiérem šéfa vítězné strany nebo koaliční většiny je protiústavní. A nic na tom nemění ani zkušenost, kterou máme s prezidentem Václavem Klausem, který požadoval po premiérech 101 podpisů poslanců. Zbořil se pozastavuje i nad tím, že Fischer označil KSČM za extrémistickou stranu. „Pokud je o tom přesvědčen, měl by na ni podat žalobu,“ radí politolog.
Zemanovi může uškodit jen prezidentský kandidát komunistů
Politolog Ladislav Mrklas vidí v prezidentské volbě dvě zajímavé roviny. „Jednak že se o podporu budou ucházet straničtí levicoví kandidáti – Dienstbier za ČSSD, kandidát komunistů a Miloš Zeman, který tuto pozici sám sobě naordinoval. Pak kandiduje Tomio Okamura, který není vnímán jako levicový, bude vystupovat jako nezávislý a svým populismem získá voliče zleva i zprava,“ uvádí. V Okamurovi ani Dienstbierovi však nevidí vážného protikandidáta pro Miloše Zemana. Ale cestu na Hrad důchodci z Vysočiny může prý vážně zkomplikovat komunista. „Ten může jako jediný ztížit Zemanovu pozici a ohrozit jeho postup do druhého kola,“ vysvětluje Mrklas. Právě komunista totiž může podle něj Zemanovi odebrat velký počet hlasů, protože zatím mnoho komunistů preferuje bývalého šéfa ČSSD. Pokud by však KSČM nominovala vlastního kandidáta, komunisté by mohli disciplinovaně volit jeho a pak by mohl Zemana ohrozit i Dienstbier. „Jsem přesvědčen, že do jeho kampaně investují sociální demokraté nemalé prostředky. Ale to určitě dá do té své i Zeman,“ míní politolog. Pokud by vyslali komunisté do boje o Hrad bývalého kosmonauta Vladimíra Remka, mohli by ho z nostalgie volit nejen členové KSČM, ale i voliči, kteří jinak nechodí volit. Taková situace může nahrát i dalším z nezávislých nebo občanských demokratů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová