Volby do krajů a do Senátu jsou za dveřmi, na začátku příštího roku se občané zúčastní historicky první přímé volby prezidenta. Nicméně někteří lidé se naopak zamýšlejí nad omezením volebního práva. „Roman Joch navrhuje, aby volební právo, a tedy i právo rozhodovat o státních penězích, neměli občané žijící z těchto peněz, protože by si přidělovali co nejvíce. Také by ho neměli mít muži, kteří neprojevili ochotu k dobrovolné vojenské službě, a ženy, které nejsou ochotny mít děti,“ vyšlo v Konzervativní ročence 2012. V tom případě by k volbám měli zakázán přístup všichni zaměstnanci státní správy.
Intelektuálové v ofsajdu
Autorem citovaného článku s názvem Kvalifikovaná demokracie v Konzervativní ročence 2012 je člen Konzervativní strany a důchodce Jan Friedlaender. „Jochovo kritérium původu příjmů má svou nespornou ekonomickou logiku a také praktickou přednost v tom, že by nebylo obtížné identifikovat občany, kteří mají, respektive i nemají nárok na hlasovací lístek. Toto kritérium by však vyřadilo z hlasování převážnou část intelektuální kapacity národa. Nejen pracovníci státního aparátu, ale i pracovníci převážné většiny vědeckovýzkumných a vzdělávacích institucí by se octili mimo,“ píše Friedlaender dále.
„Od prezidenta, premiéra, vlády, poslanců až po doktory. Joch měl za to, že o státních penězích a politice by měl rozhodovat jen ten, kdo vytváří hodnoty. Tedy ten, kdo platí daně, poskytuje státu peníze a ne ten, co ze státu peníze odčerpává, i když pak nějaké daně také platí,“ doplnil své úvahy pro ParlamentníListy.cz Jan Friedlaender.
„Je pravda, že tím odpírá premiérovi, ale i sám sobě, volební právo. Vždyť jde o čtyři sta padesát tisíc lidí, co jsou ve státní správě. A třeba i učitelé, policajti a vědci. To by bylo dost divné. Vždyť, kdo nežije ze státních peněz. Jde o živnostníky a některé podnikatele. U nich je ale otázkou, jaké dostávají na úkor státního rozpočtu daňové úlevy. Joch je zaujat liberální konzervatismem a tak mu občas přijdou na mysl takové úvahy,“ podotkl politolog Zdeněk Zbořil. Dlužno dodat, že Roman Joch je poradcem premiéra Petra Nečase a podle podobných myšlenek by se vlastně všichni intelektuálové dostali, řečeno fotbalovou terminologií, do ofsajdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský