"Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny," citoval Nečas článek 3 deklarace, kterou před 16 lety podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus.
Bavorsko-česká identita
Nečas také vyzdvihl přínos Němců pro předválečný hospodářský a kulturní rozvoj československého pohraničí a přiznal, že je možné napravit "jen velmi málo špatného, co v dějinách se stalo". "Hledání společné interpretace dějin poskytne morální satisfakci, předválečné majetkové poměry však není možné obnovit," zdůraznil český premiér, kterému se za jeho proslov dostalo od přítomných potlesku ve stoje.
V něm se jinak Nečas soustředil na společnou identitu Bavorska a Česka a připomněl vzájemnou historii a kulturní vazby obou sousedních zemí a jejích obyvatel sahající až do středověku.
Nečas před bavorskými poslanci vystoupil jako vůbec první předseda české vlády a bavorští představitelé s jeho proslovem spojovali velká očekávání. Předsedkyně mnichovského parlamentu Barbara Stammová ho na úvod shromáždění označila za "historickou chvíli v bavorském zemském sněmu".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno, čtk