Poslanci by podle některých informací měli brzy posoudit ve výborech návrh zákona, který uvolní cestu „neposlancům". Tedy těm, co by mohli nahlížet do zpráv BIS. Až dosud k nim mají přístup jen ústavní činitelé. Iniciativa Vraťte nám stát ale navíc chce, aby tito občané mohli být také členy různých parlamentních vyšetřovacích komisí. Podobné komise by podle iniciativy, jež mluví za 38 občanských sdružení, byly jasným protikorupčním nástrojem.
K tomu jsou ale členové vlády skeptičtí. „Obyčejní lidé v komisi? Já se s tímhle sdělením velmi těžce smiřuji, neznám demokratičtější nominaci, než nyní... komise si ale může přibrat experty,“ uvedl dnes na brífinku vlády například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj je přímo protimluv to, že by v parlamentní komisi zasedli nečlenové parlamentu, neboť již názvu vyplývá, že jde o parlamentní komisi.
Premiér Petr Nečas (ODS) pak zastává podobný názor. Navrhovanou změnu tedy odmítá s tím, že spíš uvažuje o zřízení trvalé komise pro kontrolu BIS. „Představa těchto občanských aktivistů je pro mne nepochopitelná,“ uvedl Nečas dnes po zasedání vlády.
Komise o tom nejednala
Jenže novelu zákona, která z jednacího řádu sněmovny vypouští podmínku, že v těchto komisích musí být jen zákonodárci, třeba poslanci Stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu použití odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu zatím neprobírali. Komise přitom zasedala právě tuto středu. „Já jsem o této věci zatím jen slyšel, ale neměli jsme k tomu žádný podobný návrh ani ve výboru pro bezpečnost,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen komise Jan Vidím z ODS. Některá média totiž informovala o tom, že poslanci by měli na stůl zmiňovanou normu dostat již tento týden.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová