Obyčejní lidé mohou dostat do rukou tajnosti o zlodějnách a mafii

11.10.2012 6:08 | Zprávy

Zatímco členové vlády moc nefandí tomu, aby se uvolnila díky novému zákonu cesta k tajným materiálům i pro „neposlance", a ti tak mohli nahlížet třeba do zpráv BIS, bezpečnostní odborník Andor Šándor v tom nevidí žádnou překážku. „Tito lidé by ale museli mít bezpečnostní prověrku,“ upozornil Šándor ParlamentníListy.cz.

Obyčejní lidé mohou dostat do rukou tajnosti o zlodějnách a mafii
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Poslanci by podle některých informací měli brzy posoudit ve výborech návrh zákona, který uvolní cestu „neposlancům". Tedy těm, co by mohli nahlížet do zpráv BIS. Až dosud k nim mají přístup jen ústavní činitelé. Iniciativa Vraťte nám stát ale navíc chce, aby tito občané mohli být také členy různých parlamentních vyšetřovacích komisí. Podobné komise by podle iniciativy, jež mluví za 38 občanských sdružení, byly jasným protikorupčním nástrojem.

K tomu jsou ale členové vlády skeptičtí. „Obyčejní lidé v komisi? Já se s tímhle sdělením velmi těžce smiřuji, neznám demokratičtější nominaci, než nyní... komise si ale může přibrat experty,“ uvedl dnes na brífinku vlády například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj je přímo protimluv to, že by v parlamentní komisi zasedli nečlenové parlamentu, neboť již názvu vyplývá, že jde o parlamentní komisi.

Premiér Petr Nečas (ODS) pak zastává podobný názor. Navrhovanou změnu tedy odmítá s tím, že spíš uvažuje o zřízení trvalé komise pro kontrolu BIS. „Představa těchto občanských aktivistů je pro mne nepochopitelná,“ uvedl Nečas dnes po zasedání vlády.

Komise o tom nejednala

Jenže novelu zákona, která z jednacího řádu sněmovny vypouští podmínku, že v těchto komisích musí být jen zákonodárci, třeba poslanci Stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu použití odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu zatím neprobírali. Komise přitom zasedala právě tuto středu. „Já jsem o této věci zatím jen slyšel, ale neměli jsme k tomu žádný podobný návrh ani ve výboru pro bezpečnost,“ řekl ParlamentnímListům.cz člen komise Jan Vidím z ODS. Některá média totiž informovala o tom, že poslanci by měli na stůl zmiňovanou normu dostat již tento týden.

V komisi by měly údajně zasednout takové respektované osobnosti, které budou pro veřejnost zárukou, že se citlivé záležitosti objektivně vyšetří a poskytnou se veřejnosti informace, co je v odposleších BIS, a jakým způsobem jsou propojeni politici, veřejná zpráva i justice na organizovaný zločin. Alespoň tak to za organizaci Veřejnost proti korupci tvrdí bývalá politička Hana Marvanová.

Musí být dostatečně prověřeni od NBÚ

Jak tuto věc ale vidí odborníci? „V demokratickém státě je možné přijmout jakýkoliv zákon. Jestliže se přijme zákon, že se občané mohou mohou seznamovat s výsledky práce tajné služby jakéhokoliv rozsahu, tak je to prostě ze zákona v pořádku. Pak je ale nutné, aby ti lidé byli dostatečně prověřeni od NBÚ, jinak si neumím představit, aby ten přístup k tak citlivým informacím měli,“ řekl ParlamentnímListům.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

„Já jsem osobně dlouhodobě zastáncem toho, aby kromě parlamentní kontroly, kdy parlament třeba kontroluje to, jak státní složky hospodaří s financemi, kdyby významné osoby ČR, které jsou všeobecně uznávány a akceptovány, byly takovým dohledovým orgánem, který by se mohl seznamovat i s tajnými svazky. Do dneška totiž nevíme, jestli některý tajný spis unikl z BIS, nebo ne. Proto si myslím, že vzhledem k pověsti poslanců a tajných služeb by vůbec nebylo od věci, kdyby tomu tak bylo,“ argumentoval dále Šándor.

Členové iniciativy Vraťte nám stát ke svému argumentu a požadavku také tvrdí, že značná část politických elit je dnes nepochybně terčem vydírání, a tak leckdy politici ani nemají zájem na rozkrytí vazeb na nejrůznější skupiny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…