Studie, o kterých se příliš nemluví. Hrozí obrovská nezaměstnanost i nepokoje

30.01.2014 13:15 | Zprávy

Doba se zrychluje, práce se automatizuje. To jsou fakta, o kterých už nikdo nepochybuje. Ne každému však v souvislosti s nimi dochází další faktor: Totiž bude-li vše pokračovat tímto tempem, celosvětově se brzy sníží počet pracovních míst. I proto se objevují evropské i celosvětové studie, které varují před tím, aby svět nepohltily sociální nepokoje způsobené zvyšováním chudoby populace.

Studie, o kterých se příliš nemluví. Hrozí obrovská nezaměstnanost i nepokoje
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

Nezaměstnanost je strašákem celého světa. I přesto, že politici neustále prohlašují, jak je potřeba oživit průmysl a pracovní místa. Řada pracovních pozic s vysokou pravděpodobností brzy zanikne. Jak upozornil nedávno jeden zahraniční server, důvodem tohoto stavu je zčásti ekonomická krize a zčásti robotizace pracovních míst.

Dotkne se to s vysokou pravděpodobností celého světa, Česko zřejmě nevyjímaje. Stačí totiž jen krátké zamyšlení o současném tempu nárůstu technologií a je každému jasné, že pokud vše půjde takto dál, řadu výrobních prací brzy nahradí jen stroje a lidé zůstanou již pouze jako obsluha. Že jich bude podstatně méně než nyní, také není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat. Z čeho ti lidé, kteří z procesu vypadnou, budou žít, je tedy otázkou – a to nejen pro politiky. Jisté je, že v důsledku toho půjde více peněz do rukou již nyní nejbohatší vrstvy obyvatel Země a vlastníkům nadnárodních společností.

Růžová situace ohledně zaměstnanosti není tedy ani v Evropě a EU. Zpráva Evropské komise ze sklonku loňského roku ukázala, že trh práce a sociální podmínky jsou i nadále v EU kritické a ke změně budou nutné strategické investice a strukturální reformy. Míra nezaměstnanosti mládeže dosáhla dokonce dosud nevídané úrovně - průměrně 23 procent pro EU jako celek. Zvláště alarmující čísla přicházejí nadále z Řecka. Tam dělá nezaměstnanost mládeže 63 procent, ve Španělsku kolem 50 procent. V celé EU roste i dlouhodobá nezaměstnanost.

S tím souvisí to, že i v Evropě dochází postupně od roku 2007 k nárůstu chudoby, v důsledku toho, jak příjmy domácností klesají. Ohroženo chudobou či přímo sociálním vyloučením je nyní podle zprávy Evropské komise i na starém kontinentu 24,2 procenta obyvatelstva.

Hrstka nejbohatších lidí světa může připravit brzy o práci miliony lidí. Když vše zautomatizuje...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…