„...a je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat. Několik stovek kněží umučených v nacistických koncentrácích a papežova encyklika Mit brennender Sorge z roku 1937 jsou mi dokladem,“ uvedl Duka na sociální síti.
Později na Facebooku pochválil premiéra Bohuslava Sobotku za to, že se od nedůstojného výroku svého poslaneckého kolegy distancoval. „Jsem potěšen z rychlé, jasné a noblesní reakce pana premiéra na pobloudilosti, které v parlamentu hlásali někteří poslanci. Opravdu mezi námi v základních věcech není taková propast, jak se to někteří lidé snaží národu namluvit," napsal dále Duka.
Z diskuse k arcibiskupovu příspěvku: Hitler je ve srovnání s církví naprostý ňouma
K tomuto příspěvku se na Facebooku rozvířila bohatá diskuse. Jeden z nesouhlasných příspěvků argumentoval tím, že v řadě evropských států za druhé světové války církev s fašisty spolupracovala: „Katolická církev by se měla omluvit za ustašovské Chorvatsko, klerofašistické Slovensko, za násilnou likvidaci republikánského zřízení ve Španělsku. Samozřejmě také za poválečnou pomoc s přesídlením nacistů do Jižní Ameriky. Pokud je pravda, že papež požehnal Německu při útoku na SSSR, tak i za toto 'požehnání',“ uvedl Václav Hlavatý.
Michal Džugan si zase myslí, že nacismus kolaboroval s církví, která je podle něj zodpovědná v historii za tolik životů, „že nějaký Hitler je naprostý ňouma“.
Václav Jedlička zase tvrdí, že církev nikdy nikomu nepomohla. „...jenom celá staletí zabíjela lidi a hromadila mamon,majetky a peníze. Vlastně je to první mafiánskej geng na světě.“
Sám Jakubčík se v pátek v pořadu Události komentáře omluvil za paušalizaci svých slov. Nechtěl prý mluvit o katolické církvi jako celku, ale o vysokých představitelích, kteří v některých státech s diktátorskými režimy spolupracovali.
Celé znění textu Dominika Duky na jeho facebookovém profilu:
Nemohu mlčet k výroku, že církev kolaborovala s nacismem. Tady už nejde o žádnou věcnou diskusi, o výměnu názorů, ale o šíření lži a nenávisti. Církev u nás i jako celek trpěla, umírala a vzdorovala nacistické totalitě a je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat. Několik stovek kněží umučených v nacistických koncentrácích a papežova encyklika Mit brennender Sorge z roku 1937 jsou mi dokladem.
Jsem potěšen z rychlé, jasné a noblesní reakce pana premiéra na pobloudilosti, které v parlamentu hlásali někteří poslanci. Opravdu mezi námi v základních věcech není taková propast, jak se to někteří lidé snaží národu namluvit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam