Jedna ze čtenářek nadepsala svůj dotaz „Jste náš“ a ujistila prezidenta, že mu drží palce. „Jak se vyrovnáváte s neustálými nehoráznými i urážejícími výpady proti Vám,“ zajímalo ji. „Svým názorovým oponentům s červenými kartami nabízím dialog, jak se stalo v Jihomoravském kraji na setkáních s občany,“ ujistil prezident. Že si někteří tento dialog představují jako křik a pískání, je prý obrázkem především o nich samých.
Podobně i další čtenářka prezidenta prosila, aby to vydržel. „Stále platí: nepřátel se nelekejte, na množství nehleďte,“ povzbudil tazatelku.
Další čtenářka se vrátila k prezidentovým „slavným“ Hovorům z Lán a zajímalo ji, zda by prezident dnes mluvil stejně po tom všem, co se kolem toho strhlo. Prezident odpověděl, že stále trvá na tom, co k věci řekl nedávno na setkání s občany v Boskovicích. „Člověk, který se vyjadřuje o citacích jiných lidí, ale sám neříká vulgarismy, není vulgární. Nic vulgárního jsem v pořadu Hovory z Lán neřekl, jen jsem komentoval citaci, překlad a slova básníka,“ zopakoval.
Další čtenářka mu naopak napsala, že je prvním prezidentem po „kolaborantském havlistickém puči“, kterého si lze vážit. Zajímalo ji, zda už nenastal čas, aby „pražská kavárna a ideologičtí gangsteři z ČT“ dostali od zbytku republiky „tvrdě najevo“, co si o nich myslí. Právě prezident by podle ní měl být tím, kdo by se tomuto proudu postavil do čela.
„Mohu Vám přislíbit, že ve svých názorech vytrvám,“ slíbil v odpovědi Zeman. Považuje prý za svou povinnost je občanům vysvětlovat přímo, ne přes média.
Jiný čtenář prezidenta varoval: „Uvědomujete si, že kvůli Vašemu rusofilství ztrácíte sympatie u většiny národa?“ Prezident opáčil, že o jeho rusofilství mluví především média, kterým ale není radno věřit. „Prozradím Vám, že jsem čechofil, moravanofil a slezanofil,“ doplnil ke svým preferencím.
Z jiných témat se tazatelé zaměřovali především na zahraniční obchod. Zajímalo je například, na které země by se Česká republika měla v budoucnu zaměřit. „Kromě zemí BRICS mají velký potenciál země střední Asie,“ doporučil prezident a vysvětlil, že právě proto nedávno s podnikateli navštívil Kazachstán a Tádžikistán. „Velmi úspěšná byla cesta do Číny, která už přináší plody v podobě miliardových investic v České republice,“ připomněl dále. Neměli bychom se však prý vyhýbat nikomu, a proto nedávno v rozhovoru s americkými novináři uvedl, že velmi očekává zájem investorů z jejich země. A v tomto týdnu jednal v Praze o tomtéž s francouzským ministerským předsedou Manuelem Vallsem.
Zmíněn byl i případ „cenzury“ prezidenta v České televizi. Tazatelka nechápala, jak mohou „úředníci“ (nic jiného prý ČT není) cenzurovat hlavu státu. Prezident upozornil, že se k věci již vyjádřil „Uvedl jsem, že jsem byl cenzurním zásahem ČT překvapen a doplnil jsem, že nemohu vyloučit, že tento zásah byl způsoben tím, že pan Zdeněk Bakala doprovázel premiéra Bohuslava Sobotku na cestě do Spojených států amerických,“ připomněl.
Dalšího občana zajímalo, zda prezident věří, že se mu podaří „pročistit“ společnost, a především žurnalistiku již během prvních pěti let, nebo na to bude potřebovat ještě druhé prezidentské období. Prezident odpověděl, že tyto otázky si položí zhruba rok před koncem svého prvního mandátu, tedy v roce 2017.
Další čtenář chtěl vědět, jak to opravdu bylo s přetřásanou přítomností prezidenta Zemana v průvodu rozehnaném 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Na to prezident odpověděl: „Účastnil jsem se celé demonstrace, která začala na Albertově a skončila velmi brutálním zásahem bezpečnostních složek na Národní třídě. Tím odpovídám i na Váš dotaz.“
Celé odpovědi prezidenta republiky + možnost položit další dotaz:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka, jav