„Ta změna se zavedla již před pár lety, a to proto, že dorůstají populačně slabé ročníky. Navíc nemůžeme někomu upírat právo bránit vlast na základě pohlaví,“ řekl HN Pavel Ťulák z generálního štábu, který má přípravu branných zákonů na starosti. HN uvádí, že Česko patří přitom mezi naprosté rarity – v Evropě má možnost odvodů pro obě pohlaví zavedenou jen Norsko a ve světě ještě třeba Izrael, Čad, Kuba či Severní Korea.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, zda podporují brannou povinnost pro ženy. Velká část politiků si ale myslí, že to je nesmysl. Někteří ale říkají, že když se prosazuje genderová rovnost žen, tak ať to tak je.
To jste asi netušili. Branná povinnost pro ženy je v zákoně!
Obecně ne příliš známou zvláštností ale je, že i když ženy v minulosti na vojnu či vojenská cvičení a k odvodům nechodily, tak v branném zákonu ČR je branná povinnost zakotvena pro všechny občany ČR. Tedy i pro ženy!
„Branná povinnost je povinnost státního občana České republiky (dále jen `občan`) plnit úkoly ozbrojených sil České republiky (dále jen `ozbrojené síly`); zahrnuje povinnost občana podrobit se odvodnímu řízení, vykonávat vojenskou činnou službu a plnit další povinnosti stanovené tímto zákonem,“ píše se v nyní platném zákoně.
„Novela branného zákona číslo 585/2004 nepřináší v této oblasti žádnou změnu, neboť již nyní je v zákoně uvedeno, že se branná povinnost vztahuje na všechny občany – až na výjimky – ve věku 18 až šedesát let, tedy i na ženy,“ upozorňuje poslankyně ODS Jana Černochová.
„A já to podporuji, protože i ženy jako rovnoprávné občanky mají mít možnost se v případě potřeby připojit k obraně svého státu, a pokud se podíváte do minulosti, často se tak i dělo,“ dodala Černochová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík