950 tváří a osudů z Chebu zpřístupní i encyklopedie

29.02.2012 7:26 | Zprávy

Se sbírkou příběhů současných i bývalých Chebanů se lze zatím seznámit v kostele sv. Mikuláše či infocentru.

950 tváří a osudů z Chebu zpřístupní i encyklopedie
Foto: mestocheb.cz
Popisek: Náměstí v Chebu

Kdo nemá možnost v Chebu navštívit kostel sv. Mikuláše či Turistické infocentrum a seznámit se tak s výsledky projektu 950 tváří a osudů z Chebu, nemusí se obávat, že o zážitek z této výjimečné sbírky přijde. Životní příběhy se totiž stanou také součástí připravované interaktivní encyklopedie Chebu. Její historický i turistický obsah by se měl objevit na webu města v květnu příštího roku.

Projekt 950 tváří a osudů z Chebu vznikl z iniciativy města u příležitosti loňských oslav 950 let od první písemné zmínky o Chebu. Jeho realizace - sběr životních příběhů, vzpomínek a osudů současných i bývalých Chebanů - trvala více než rok.

Sbírka (a unikátní archiv dokumentů, fotografií a jiných pokladů, které lidé přinesli nebo zaslali) vznikla díky řadě nadšenců a dobrovolníků, a to ovšem nejen z Čech. Sběrači osudů, ale i překladatelé, korektoři či grafici rozhodně nezaháleli, přesto největší část práce zůstala na pracovnicích infocentra, především Evy Bastlové. „Celou dobu mě provázely děs a hrůza z toho, že po mě někdo bude chtít ten nejzajímavější příběh,“ svěřuje se s úsměvem. „Je to skutečně velmi těžké. Každý osud je vlastně osobní zpověď. Někoho osloví víc, někoho méně...“

Např. Ing. Antonín Branžovský popsal nelehký život stavbařů a problémy při stavbě Jesenické přehrady. Clothilda Douchová se svěřila s příběhem svým i svého manžela Karla Douchy, prvního poválečného profesionálního knihovníka v Chebu. Helena Sýkorová vyprávěla mj. o svém otci Stanislavu Špačkovi, který se stal národním správcem někdejší Svobody a pravidelně s malým náklaďákem objížděl příbuzné a známé na Slovensku, nakupoval maso, zeleninu, sýr… a díky tomu byla kuchyně ve Svobodě vyhlášená široko daleko. Ing. Josef Rada sepsal se sestrami vzácné vzpomínky na život české národnostní menšiny ve městě před 2. světovou válkou. Do Chebu došly vzácné rodinné kroniky, vzpomínky na chebské živnostníky a podnikatele a jejich další život, příběhy doktorských rodin. Dva osudy pojí událost před 60 lety známá jako Vlak svobody. Ve sbírce nechybí historické osobnosti ani celebrity, základ však tvoří osudy obyčejných lidí, kteří v Chebu žijí nebo žili.

„Na Švédském vrchu žijí manželé Motlovi, kteří vše pamatují, každého znají a okamžitě vystřelí všechny možné detaily a přesná data,“ prozrazuje Eva Bastlová. „Historkami zřejmě ovlivnili i svého zetě, Ing. Rostislava Berana, ředitele pekárny Tritia, majitele největší a nejkrásnější sbírky historických pohlednic Chebu.“

Ohlédnutí Evy Bastlové za projektem 950 tváří a osudů z Chebu, včetně vybraných příběhů a postřehů, v příloze této zprávy. Rozhodně doporučujeme!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mestocheb.cz

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

22:41 Hustopeče: Centrum volného času Pavučina opět vyráží na led do Moutnic

Centrum volného času Pavučina pokračuje ve své tradici a zahajuje pravidelné výjezdy na ledovou ploc…