Velmi kladný vztah ke zvuku, hudbě, ale také k radiím jsem zdědil po otci. V dětství jsem si zkoušel rádia sám skládat. Před čtrnácti lety mě kouzlo prvních rádií nadchlo natolik, až se postupně staly mým největším koníčkem.
Jaká rádia a z kterého období sbíráte?
Sbírám rádia česká i cizí. Zatímco zahraniční sbírám od prvopočátku jejich výroby do roku 1935, česká rádia mám i o deset let mladší. Po těchto letech se již jednotlivé typy rádií začaly vzájemně příliš podobat. Nejstarší můj kousek byl vyrobený v USA v roce 1921, tedy v době, kdy se začala dělat první rádia. Produkce v Československu začala o tři roky později. Mám rádia mnoha značek, z nichž některé vyrábějí dodnes. Kromě toho sběratelské exponáty i restauruji, v prvé řadě po stránce vzhledové, dále pak i po stránce funkčnosti.
Existuje v Česku komunita radiosběratelů?
Přesto, že jde o nevšední koníček, komunita radiosběratelů je u nás vcelku velká. Historický radioklub československý má asi šest stovek členů, další asi dvě stovky sběratelů nejsou registrované. Čtyřikrát do roka se pořádají aukce, setkáváme se ale i na dalších akcích.
Na co se mohou návštěvníci muzea těšit?
Lidé tu uvidí mnoho desítek mnohdy funkčních rádií, která jsou velmi zajímavá svou technickou konstrukcí i vzhledem. Součástí nejstarších rádií byly mnohdy i amplióny, kterých tu je také dost, navíc s rozličnými tvary a velikostmi. Celá výstava návštěvníky zavede do éry dvacátých a třicátých let, zblízka si budou moci prohlídnout hmatatelnou historii předmětů, jejichž moderní nástupce dnes všichni používají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: breclav.org