Na čtyřech sběrných střediscích odpadu na ulicích Veveří, Hapalova, Okružní a Jana Svobody jsou speciálně vyhrazená místa pro veškerý nábytek z kovu, plastu či dřeva, a to včetně zahradního. Díky spolupráci magistrátních odborů životního prostředí a sociální péče se tento nábytek následně dostane až k potřebným.
Projekt je přímo závislý na ochotě veřejnosti odvézt do jednoho ze čtyř zmíněných sběrných dvorů svůj starý či nepoužívaný nábytek, místo aby skončil na skládce. Mobiliář bude následně nafocen a zaevidován, poté rozdělen dle potřeb lidem v sociální nouzi.
„Tímto projektem předcházíme vzniku odpadu a šetříme peníze z městského rozpočtu. Zachovalý nábytek najde nové využití a pomůže lidem v tíživé sociální situaci, kteří by si nové vybavení domácnosti nemohli dovolit,“ vysvětlil přínosy projektu RE-NAB náměstek primátora Martin Ander.
RE-NAB je první fází rozsáhlé kampaně na znovu užívání starých věcí. V příštích týdnech mohou obyvatelé Brna očekávat spuštění projektu RETRO-USE, který na obdobném principu shromáždí a následně nabídne nábytek či starožitnosti s retro hodnotou.
Třetí fáze RE-USE pak vyzve veřejnost ke shromažďování nošeného oblečení a obuvi, nevyužívaného sportovního náčiní či hraček. Ty pak budou nabídnuty plošně veřejnosti za drobný poplatek. Výtěžek poputuje na konto Veřejné zeleně města Brna a poslouží k výsadbě a údržbě populárních květinových záhonků v Brně.
Brno je prvním městem v republice, které podobný projekt zavádí. Zkušenosti s ním čerpá z Belgie či Rakouska, kde opětovné využití nábytku funguje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV