Hlavním důvodem diskuse o změně nájemného je skutečnost, že se nájemné z městských bytů naposledy zvyšovalo v roce 2010, přičemž náklady na stavební práce, opravy a údržbu se zvyšují každoročně. Naposledy ke zvýšení nákladů došlo v souvislosti se zvýšením dolní sazby daně z přidané hodnoty na 14 %, což se výrazně projevuje i v cenách oprav.
Na stole byly tři Hospodářskou správou předložené varianty úpravy nájemného, s účinností od 1. září letošního roku. Jedna počítala s výrazným plošným zvýšením nájemného ve všech městských bytech. Druhá s mírným nárůstem a zejména s dorovnáním výše nájemného, v němž existují rozdíly dané historickým vývojem legislativy, především postupnou deregulací nájmů.
Třetí varianta zachovává v městských bytech současnou výši nájemného – a právě ta získala jasně většinovou podporu rady. „Všichni víme, že tato doba je finančně napjatější. A víme, jaké přináší dopady do reálných životů občanů,“ konstatoval starosta Bruntálu Ing. Petr Rys, MBA.
V několika případech však ke zvýšení nájmů přece jen od září dojde: v bytech, které jsou v prodaných domech a jejichž nájemníci neprojevili zájem o jejich odkup, vznikají městu podstatně vyšší náklady na údržbu a provoz. Město se tak jako člen společenství vlastníků podílí na nákladech na revitalizace domů, takže zvýšení nájemného v těchto případech bylo nezbytné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mubruntal.cz