Sněmovna podpořila v prvním kole návrh zákona o léčivech, který umožní využívání konopí k léčebným účelům, bude-li pořízeno na lékařský předpis. Zákaz však stále platí a stovky pacientů zatím trpí nesnesitelnými bolestmi. Na trhu je zákonné řešení alespoň pro některé z nich. Již dnes jsou v lékárnách zdravotnické prostředky z konopí, jež lze získat bez předpisu a legálně. Jedná se např. o konopnou mast Carun doporučovanou při léčbě. Vysoce účinná mast jako jediná je vyrobena z celých rostlin konopí, je vhodná při kožních potížích a bolestech.
Zlegalizovat používání konopí k léčebným účelům, pokud bude pořízeno na lékařský předpis, si klade za cíl poslanecká novela zákona o léčivech, kterou sněmovna před pár dny propustila do dalšího projednávání. Ačkoli je legální používání konopí doslova na spadnutí, podle výrobce konopných produktů Carun je to stále běh na dlouhou trať a stovky pacientů zatím trpí nesnesitelnými bolestmi.
Vzhledem ke znalosti legislativy má firma zákonné řešení alespoň pro některé z nich: je jím konopná mast Carun. V konopí jsou totiž stovky účinných látek, které mají význam nejen pro paliativní léčbu, která zmírňuje utrpení nevyléčitelně nemocného, ovlivňuje příznaky choroby nebo zvyšuje jejich snesitelnost pro nemocného, ale i pro zevní aplikace.
„Nejedná se jen o účinky THC. Vedle této psychoaktivní látky konopí obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou cannabinoidy nebo esenciální mastné kyseliny, a to v ideálním poměru pro lidský organizmus,“ vysvětluje Jiří Stabla, zástupce výrobce Carun.
České firmy jsou na výrobu připravené, s dovozem nesouhlasí
S případným dovozem, o němž vláda mluví, firmy nesouhlasí. „Věříme, že dokážeme poptávku uspokojit vlastním pěstováním, případně máme své vlastní kvalitní zdroje. Určitě jsme schopni postupně dosáhnout menších nákladů, než při dovozu,“ míní Jiří Stabla s tím, že technologicky jsou na profesionální výrobu připraveni. „Pokud bude legislativa schválena, měli by mít přednost ti, kteří mají se zpracováním rostliny zkušenosti a dokonale ji znají. Jsme schopni vyrobit dávku pro pacienty za menších nákladů, než je běžně uváděná suma v řádu desetitisíců korun,“ míní Jiří Stabla.
Léčivé účinky konopí
Alzheimer, astma, roztroušená skleróza, možná i rakovina jsou diagnózy, na které odborníci ve světě už delší dobu doporučují konopí. Čeští pacienti se k němu zatím dostávají pokoutně, stát je ponižuje zákazy pěstování a vyhrožuje jim soudy. Ve světě mnozí lékaři konopné přípravky využívají na léčbu artrózy a revmatismu, pomáhají epileptikům i lidem trpícím zákeřnou Parkinsonovou nemocí, při léčbě anorexie i kožních nemocí jako nepříjemného atopického ekzému a lupénky. Na téměř všechny zmíněné nemoci existuje i alternativní lék. Ovšem ten má buď výraznější vedlejší účinky, slabší léčebný efekt, anebo je dražší, případně se hůře dávkuje. Zevní aplikace s obsahem výtažku z konopí příznivě působí zejména při léčbě široké oblasti kožních potíží – zmíněné lupénky, ekzémů, akné, opruzenin, oparů, také při bércových vředech, odřeninách, popáleninách, bodnutí hmyzem a podrážení agresivním prostředím. Účinná je na hemoroidy, problémy v oblasti konečníku a při různých bolestech, zuby a dásně nevyjímaje.
Při léčbě úpornějších ekzémů má své nezastupitelné místo mýdlo s přísadou konopného oleje s obsahem 80 % nenasycených mastných kyselin. Význam těchto esenciálních kyselin pro imunitní systém člověka je doporučován pro pacienty trpící rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, slabým imunitním systémem (dokonce AIDS), akné a menstruačními problémy. Z konopí se připravují čaje, odvary, slouží jako přísada do lázně či na obklady.
Skutečné příběhy
Ekzém: Lenka Mazurková, 25 let, Ostrava
Jako malé dítě jsem občas trpěla ekzémy. Před 3 roky se mi ekzém projevil ve velkém rozsahu. Měla jsem je na krku, rukách a dokonce i zádech. Hodně sportuji, ale při takovém ekzému to bohužel není možné, protože kůže hodně bolí, nemůžu ani ohnout lokty. Na těle mám viditelné šupinky kůže a takové puchýřky, takže to není vůbec příjemné na psychiku. Vyzkoušela jsem opravdu mnoho od domácích receptů, až u návštěv kožní, kde jsem dostávala tablety a různé mastičky s kortikoidy na předpis. Tabletky a mastičku jsem užívala pořád a ekzémy se i celkem uklidnili. Když jsem si ale přestala mazat ekzém krémem a brát tablety, tak se opět zhoršil. Takže žádné vyléčení, jen jak říkala doktorka, pouze zmírnění a potlačení účinků. A navíc kortikoidy a tabletky…vím, že nejsou vůbec nic dobrého a že mají negativní a vedlejší účinky na lidský organismus. Takže jsem mastičku i léky vyhodila do koše. Chtěla jsem svůj problém vyřešit komplexně a začala jsem se o tento problém více zajímat. Pak jsem narazila na stránkách konopnyshop.cz na zajímavé články o konopí, moc mě to zaujalo a rozhodla jsem se navštívit zámek na Konopišti, kde mají kamennou prodejnu. Dostalo se mi tam hodně informací, které jsem potřebovala vědět a ihned jsem si koupila mastičku Carun a konopné semínko, které mělo můj problém řešit vnitřně. Účinky konopné masti Carun byly opravdu neuvěřitelné. První týden se mi ekzém hodně zhoršil, ale pán mě na to upozorňoval, takže jsem se nebála a mazala se dál, pak z ničeho nic po 2 až 3 týdnech mi den co den ekzém mizel před očima. A hlavně okamžitá úleva při úporném svědění, které člověka dohání k šílenství a je myslím na ekzémech asi opravdu to nejhorší. Již půl roku jím denně 1 lžíci konopného semínka, které můj problém řeší zevnitř. A opravdu, ekzémy se mi vyléčili, celkově se mi zlepšil stav kůže a také cítím, že mám pevnější nehty a zdravější vlasy, takže posílil organismus celkově.
------------
Růže (erysipel) Jiří Fára, Ústí nad Labem
Před dvěma lety se mě začala tvořit na obličeji Růže (erysipel). Od kořene nosu se mi rozlezla po celém obličeji. V nemocnici mě léčili penicilinem a stále se mi vracela. Ve vašem obchodu jsem narazil na konopnou mast Carun a už během týdne mi začala Růže mizet. Díky tak rychlé reakci, jsem si ještě dokoupil konopné loupané semínko a po měsíci mohu říci, že mi prakticky na 90% zmizela. Dnes mast už skoro ani nepoužívám, vřele doporučuji všem, kteří mají podobné problémy. Krásně a rychle se po ní hojí i odřeniny!
----------
EMÍLIE SMOLKOVÁ, 64 let, Opava
Zhruba 1 rok jsem trpěla velkými bolestmi, kdy jsem měla zkracování šlach na rukou a především v prstech. Bolesti byly taková, že jsem nemohla dovřít ani ruku do pěsti, jak mi v nich škubalo a taky jsem je měla velice slabé. Takže jsem nemohla sevřít nic těžkého natož něco nosit.
Začala jsem si mazat místa a celé ruce mastí Carun a úleva byla neuvěřitelná, protože jsem ji cítila již pár minut po aplikaci. Mastičkou jsem se mazala několikrát denně a za zhruba 3 týdny se mi ruce zcela vyléčili. Nyní už žádné bolesti nemám. Hodně často a ráda pracuji na zahrádce, takže na staré unavené ruce mastičku používám preventivně po celém dni práce.
O tom, že konopí má vedle psychoaktivních i léčivé účinky, je lidstvo přesvědčeno odnepaměti. Odvěká medicína využívala všech částí rostliny od květů po kořeny konopí. Ještě v padesátých letech minulého století naprosto otevřeně, převážně pro jeho antibiotické a analgetické vlastnosti. Pak se však v Česku na dlouhá léta nad výzkumem této rostliny a především nad jejím legálním léčebným užitím zavřela voda.
Vaporizace aneb fytoinhalace není kouření
Kouření marihuany není nejlepší cestou aplikace léčivých látek z konopí. Zdravou alternativou je užívání konopného výtažku. Dobře se totiž vstřebává přes ústní sliznici. Pro mnoho onemocnění a potlačení symptomů se ve světě používá přímé vdechování odpařované marihuany, takzvaná vaporizace (fytoinhalace aktivních rostlinných esencí), která by měla být hlavním způsobem aplikace i u nás.
Co je marihuana?
- Omamná látka, která se vyrábí usušením květenství samičích rostlin konopí s obsahem nad 0,3 procenta THC. Název marihuana pochází ze španělského marijuana.
- Nejpodstatnější léčivou složkou jsou cannabinoidy. Hlavní biologicky aktivní látkou, zodpovědnou za psychotropní účinky je THC.
- Sedativní, analgetické a antibiotické účinky projevuje druhý, téměř vždy zastoupený cannabinoid, tj. cannabidiol (CBD).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva