„Děti se nejen dozvídají spoustu informací a zajímavostí, ale také některé poznatky samy aktivně doplňují,“ uvedla knihovnice z dětského oddělení Kateřina Šildrová, která tento týden dětí provázela společně s Renatou Nevelöšovou z knihovní studovny.Děti dostanou i pracovní listy, do nichž si mohou zaznamenávat nově nabyté poznatky. Žáčci se dozví například kdo založil Těšín, dde je nejstarší dům a jaká pověst se k němu váže? Čím vším se Těšín pyšní a jaká je jeho historie? Co více, poznatky si mohou zaznamenat do pracovních listů.
Město Český Těšín aktivně pracuje na rozšiřování vědomostí o lokální historii, mimo jiné vydáváním vlastních tisků nebo společně s jiným subjekty vydává knihy o historické tématice. Již v této chvíli se připravuje publikace k stému výročí vzniku města.
Například nyní vrcholí přípravy na Ullmannovské slavnosti. Významný evropský skladatel, klavírista a dirigentViktor Ullmann, jeden z tzv. terezínských skladatelů, tedy židovských hudebních umělců, kteří po dvouleté internaci v koncentračním táboře Terezín byli na podzim 1944 zavražděni v Osvětimi-Birkenau, se narodil před 120 lety v tehdejším rakousko-uherském Těšíně (Teschen, dnes Český Těšín a Cieszyn.
Pořadatelé Městská knihovna Český Těšín (CZ) a Zamek Cieszyn (PL) se proto rozhodli u příležitosti 120. výročí narození tohoto významného těšínského rodáka upozornit nejen obyvatele obou měst, ale i mezinárodní veřejnost na tohoto hudebního umělce. Přáním je, aby tato nevšední kulturní události nejen obohatila českou – polskou těšínskou „kulturní mapu“ o další významné jméno, ale aby byla pro zájemce i impulsem k hlubšímu zájmu o propojení historie Těšínského Slezska s kulturní historií celé Střední Evropy.
V rámci příprav Ullmanovských slavností byl proveden historický výzkum dochovaných faktů o místě narození V.U. v Těšíně, pobytu jeho rodiny v tomto městě v letech 1898-1909.
Program třídenních Ullmannovských slavností
Ve středu 7. listopadu se uskuteční komentovaná vycházka procházka Cieszynem s odborným výkladem po místech, kde rodina Ullmannových zanechala své stopy (rodný dům Viktora U. Ullmanna, obecní škola, gymnázium, další místa pobytu rodiny Ullmannových, místo výkonu vojenské služby Ullmanova otce aj.). Místa byla identifikována na základě historického výzkumu.
Začátek u Čítárny a kavárny Avion v 16:00 hodin.
Ve čtvrtek 8. listopaduv 17 hodinbude v Čítárně a kavárně Avion zahájena životopisná výstava o Viktoru Ullmannovi pod názvem Neklidný Středoevropan, jejíž autorkou je česká muzikoložka, hudební publicistka Magdalena Živná z Prahy. Po vernisáži bude následovat diskusní večer s autorkou výstavy spolu s polským básníkem, znalcem Ullmannova díla Zbigniewem Machejem. Výstava Neklidný Středoevropanbude v Čítárně a kavárně Avion přístupná do 5. prosince t.r.
V pátek 9. listopadu v 19 hodin se v budově bývalé českotěšínské synagogy na Božkově ul. uskuteční komorní koncertPocta Viktoru Ullmannovi vpodání pražskýchinterpretů,sopranistky Ireny Troupové a klavíristy Jana Duška,kteří před 3 lety pořídili u českého labelu Arco diva pod názvemTěžké je opustit krásusoubornou nahrávku písní pro soprán a klavír Viktora Ullmanna, první gramofonový záznam těchto děl na českém trhu vůbec. Na koncertě zazní výběr z těchto písní, doplněný jako speciální poděkování pořadatelům i cyklem Lidové písně a tance z Těšínska jiného významného židovského skladatele Erwina Schulhoffa, který takže padl za oběť holocaustu.
U příležitosti této kulturní události vyjde programová publikace, kterou vydává Městská knihovna Český Těšín.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV