„Oprava se panu Pešatovi opravdu povedla a kaplička patří k drobným sakrálním stavbám, které dotvářejí historickou atmosféru Frýdku-Místku. Role města spočívala pouze v tom, že se nám podařilo se Slezanem vyjednat převod pozemku i kapličky do našeho majetku a tím umožnit nejen tuto opravu, ale i další případné úpravy tohoto místa,“ konstatoval náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a majetkoprávní vztahy města Jiří Kajzar (Naše Město F-M).
V tomto místě existovala studánka, o níž se tradovalo, že má léčivé účinky. Voda z ní měla koncem 19. století pomoci dvěma ženám – matce a sestře frýdeckého měšťana Jana Pešata, které trpěly těžkou oční chorobou. Poté, co se jim díky vodě vrátil zrak, nechal Jan Pešat u studánky postavit výklenkovou kapličku patronce očních chorob svaté Otýlii.
Ve výklenku kaple je na dřevěném sloupku umístěn triptych, který zobrazuje sv. Otýlii jako řádovou sestru držící v levé ruce otevřenou knihu, přičemž na stránkách knihy jsou vyobrazeny oči. V pravé ruce drží biskupskou berlu. Ve spodní části je prosebný nápis: „Svatá Otilie, ochraň nás od všech nemocí očních!
Do opravy se chtělo původně pustit město, Aleš Pešat ale zkontaktoval Slezan, nabídl opravu a po nabytí pozemku do majetku města se pustil do opravy. Město zvažovalo obnovení pramene, jenže ten se vlivem stavební činnosti posunul až ke stěně budovy přádelny. Případný vrt by působil potíže budoucím nájemcům objektu, takže studánka obnovena nebude.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV