Letos v červenci přinesly mohutné přívalové deště do Jablonce nad Nisou rozsáhlé škody. Pohromě neunikl ani přírodní sportovní areál Srnčí důl, kde proudy vody vymlely část příjezdové cesty ke spodnímu dílu sportoviště a podepsaly se i na běžeckém oválu. „Požádali jsme o plnění pojistné události a byli úspěšní. Získali jsme tak na potřebné opravy 200 tisíc korun,“ sděluje Štěpánka Gaislerová, vedoucí oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu.
„Srnčí důl nám rozhodně není lhostejný a vnímáme ho jako nesmírně cennou volnočasovou zónu v nenahraditelném přírodním prostředí. Proto mě velmi těší, že můžeme opravit vodou poškozená místa,“ souhlasí náměstek pro oblast humanitní David Mánek.
Jablonec má v současné chvíli už zasmluvněnou opravu oválu a cesty v Srnčím dole, které se budou realizovat na jaře příštího roku. Práce vyjdou na 112 tis. korun, dalších 60 tisíc bude stát projektová dokumentace opravy příčné přístupové cesty pro pěší. „I tento krok již máme zasmluvněný opět s dodáním na jaře 2022, pochopitelně budeme rádi, když se vše uskuteční co nejdříve,“ dodává Gaislerová.
Nejen opravy však unikátní přírodní areál v příštím roce čekají. Dlouhodobě zanedbaný Srnčí důl by se měl v následujících letech změnit vybudováním souboru vodozádržných opatření, jako jsou tůně, odtokové kanály a jámy. Srnčímu dolu zůstane přírodní ráz, obnoví se přístupové cesty a v plánu je také vytvoření relaxační zóny pro všechny návštěvníky. S iniciativou přichází město Jablonec ve spolupráci se spolkem Milujeme Jizerky. Startovním projektem bude obnova tůně v přilehlém starém lomu. „Zadržování vody v krajině je v současné době velmi diskutované celospolečenské téma a my společně s nadšenci ze spolku Milujeme Jizerky chceme v tomto směru přidat ruku k dílu,“ konstatuje náměstek Mánek. „Jsme nadšení, že na celém projektu můžeme spolupracovat s městem Jablonec, které nám vyšlo vstříc a pro celý plán se s námi nadchlo,“ doplňuje Daniel Honzig, spoluzakladatel spolku Milujeme Jizerky.
Spolupráci se spolkem město zahájilo už letos v létě. Tehdy v Srnčím dole vzniklo discgolfové hřiště, které si ihned našlo své příznivce a hojně se využívá. „Je fajn, že discgolf je možné hrát i v zimě. Zkrátka, přírodní areál skýtá velký potenciál a byla by škoda nesnažit se ho postupně zvelebovat a navracet do něj stále více život,“ shrnul aktuální novinky související s republikovým unikátem mezi sportovišti náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV