„Nechceme revitalizovat jenom samotné náměstí, ale chceme se pustit do opravy celé Městské památkové rezervace, což se v minulosti moc nedařilo. Tento projekt nám dává možnost mít profesionálně zpracované podklady k tomu, abychom mohli jihlavské historické domy zrekonstruovat pečlivě, s ohledem na to, co je hodnotné a je to potřeba zanechat, a co je možné zmodernizovat,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.
Do tříletého projektu se zapojila i nezisková organizace Archaia Brno, která provádí historické průzkumy a záchranné archeologické výzkumy. Statutární město Jihlava v projektu zastupuje aplikačního garanta a přispívá 20 procentní částkou, tedy 350 tisíci ročně. Celková cena je podpořena také z dotačního programu na podporu společensko-humanitárního výzkumu, který vyhlásila Technologická agentura ČR.
Informace, workshopy i výstavy
„Je důležité zmínit, že poznatky, které díky projektu získáme, budeme moci dál využít. Můžeme podobnou metodiku aplikovat i na zbylé domy a pomůže nám to k vytvoření koncepce pro celou Městskou památkovou rezervaci,“ doplnil uvolněný zastupitel Martin Laštovička, který o Městskou památkovou rezervaci pečuje.
Výstupní dokumenty studentů architektury bude jihlavský magistrát každoročně zveřejňovat na webových stránkách města (ZDE), na radnici budou probíhat také workshopy a veřejné výstavy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV