Zvýšení ceny vody v Jihlavě není zdaleka tak razantní jako v ostatních obcích na Jihlavsku. Cena za vodné a stočné se totiž v 25 členských obcích Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) v roce 2022 zvýší o 11 procent. Za dodávku metru krychlového pitné vody a vyčištění stejného množství odpadní vody budou jejich obyvatelé včetně 10% DPH platit 111,09 Kč. V Jihlavě, kde vodárenskou infrastrukturu provozuje od loňska městská společnost SMJ, bude zdražení šestiprocentní. Hlavním důvodem k navýšení cen vodného a stočného jsou zvýšené ceny za veškeré energie, pohonné hmoty apod. a také současný stav vodohospodářské infrastruktury (dále VHI) – je zastaralá, poruchová a vyžaduje vysoké investice do oprav. Zvyšování cen se tak dá očekávat i v dalších letech.
„Oprava a obnova VHI v Jihlavě dlouho stagnovala kvůli dlouholetému soudnímu sporu o její vlastnictví. Teprve po převzetí infrastruktury počátkem ledna letošního roku jsme zjistili její skutečný stav. Abychom vůbec mohli čerpat dotace a začít s její obnovou, tak bohužel musíme vodné a stočné navýšit. Město nemá finance na sanaci tak velkých částek,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová. Navýšení vodného a stočného doporučil také ekonomický odbor Magistrátu města Jihlavy. Ve svém vyjádření k návrhu předkládanému v prosinci zastupitelům jeho vedoucí Jan Jaroš uvedl: „Ekonomický odbor magistrátu apeluje, aby v dalších letech došlo ke zvýšení vodného a stočného na úroveň, která zajistí dostatečné zdroje na obnovu vodohospodářské infrastruktury v souladu s Plánem financování obnovy vodovodů a kanalizací.“
Ostatní města mají vodu dražší
Ze stránek Vodárenské a.s. www.vodarenska.cz je patrné, že Jihlava zůstane s cenou vody na úrovni 101 korun zdaleka nejlevnější. Např. v Ivančicích, na Tišnovsku, Šlapanicku, Židlochovicku bude cena 116 korun, v Blansku budou platit 114,27 Kč, Třebíč má cenu stanovenou na 108,72 korun a Žďár nad Sázavou na 103,10 korun.
Konkrétní důvody pro zvýšení cen vodného a stočného:
1) Město Jihlava musí navýšit cenu pachtovného (druh nájemného) za vodohospodářskou infrastrukturu na 99 mil. Kč bez DPH za rok. Pachtovné představuje finanční prostředky, které každoročně naplňují Plán financování obnovy vodovodů a kanalizací (dále PFO). PFO slouží pro stanovení potřeby finančních prostředků na obnovu VHI a jeho tvorba a realizace je pro město závazná. Dle nově vypočteného PFO na období 2021-2030, který zastupitelé schválili letos v červnu, musí město každoročně alokovat na obnovu vodovodů a kanalizací částku ve výši 119 mil. Kč.
2) Zvýšení cen dalších vstupů na straně provozovatele, například ceny vody předané z úpravny vody Hosov a také zvýšené ceny za veškeré energie, pohonné hmoty apod.
3) Zabezpečení finanční udržitelnosti projektu „Snížení znečištění ve vodních tocích ze stokové sítě města Jihlavy“ v souladu s podmínkami poskytnuté dotace z Operačního programu Životní prostředí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV