Studánkami se zabývá oddělení lesního hospodářství a ochrany přírody, které je postupně upravuje a čistí, případně nechává zpracovat rozbory kvality vody. Na podnět oddělení byl v loňském roce například vyčištěn a opraven Markétin pramen u cesty K očnímu.
„Péče o studánky a prameny je důležitá nejen proto, aby se mohli kolemjdoucí turisté osvěžit. Naši předkové chodili pro čistou vodu k pramenům a věřili, že má magickou moc. Na 19. ledna připadá prastarý slovanský svátek Vodokres, kdy veškerá voda v otevřených zdrojích údajně získává ozdravné vlastnosti. Ať tomu věříme, či nikoliv, je potřeba tyto zdroje vody uchovávat, pečovat o ně, předávat je dalším generacím a nebýt závislými pouze na vodě z kohoutku,“ řekla vedoucí oddělení Radka Krysová.
„V lese poblíž sjezdovky byl přítok vody, kolem kterého už měli lidé několik hrníčků a byl uveden i na webu estudanky. Vydala jsem se hledat přímo pramen, který jsem objevila u cesty vedoucí na vrchol Červeného kamene. Oslovila jsem pana Jakuba Syrka, který udělal návrh studánky, vytvořil kamennou nádrž, stříšku a v polovině prosince byla studánka hotová. Pojmenovali jsme ji Lašská. O několik dnů později však došlo ke smutné události na filozofické fakultě v Praze, která nás všechny zasáhla. Cítili jsme, že to, co všichni potřebujeme nejvíce, je naděje. A voda je naděje. Bez vody by nebyl život. Proto jsme se rozhodli novou studánku přejmenovat na studánku Naděje,“ vysvětlila Radka Krysová s tím, že původní název Lašská studánka použije oddělení pro další vodní zdroj, který se chystá upravit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV