Kroměříž: Ve městě se uvolnila parkovací místa po zemřelých invalidech

01.04.2024 16:31 | Tisková zpráva

Na několika místech Kroměříže se od začátku letošního roku uvolnila parkovací místa, která měli vyhrazená držitelé průkazů ZTP nebo ZTP/P, kteří však již zemřeli. „Úředníci radničního odboru služeb na základě vlastního kontrolního šetření či na základě podnětu občanů kontaktovali rodinné příslušníky či známé těchto zemřelých a díky tomu se již podařilo několik takto vyhrazených míst uvolnit,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Kroměříž: Ve městě se uvolnila parkovací místa po zemřelých invalidech
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

Podle Evy Fojtové z odboru služeb byla uvolněna dvě parkovací místa v ulici Denkova a po jednom v ulicích Čs. armády, Albertova a Svatopluka Čecha. „Máme poznatky o dalších pěti místech, která měli údajně vyhrazené občané, kteří již zemřeli. Ve třech případech se nám podařilo oslovit pozůstalé, kteří slíbili odstranění dopravních značek i značení z komunikace,“ dodala Fojtová s tím, že odbor služeb každoročně oprávnění pro vyhrazené místo pro invalidy kontroluje.

Opoziční zastupitelka Jana Janoušková přitom ve své nedávno do schránek občanů distribuované tiskovině uvedla, že radnice „nekontroluje, kdo využívá parkovací místa po zemřelých invalidech“. „Paní Janoušková evidentně hovořila o minulém volebním období, kdy její hnutí Nezávislí, které bylo hlavní silou tehdejší vládnoucí koalice, odpovídalo mimo jiné i za odbor služeb. Nejen tato problematika se tak zanedbávala. V tomto volebním období se však situace změnila. A nese to výsledky v podobě uvolněných parkovacích míst,“ řekl místostarosta Karel Holík.

V Kroměříži je nyní 188 parkovacích míst bezplatně vyhrazených pro osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P u rodinných domů a na sídlištích. Dalších 102 míst je vyhrazeno pro občany, kteří platí roční poplatek za pronájem místa 20 tisíc korun a správní poplatek 1000 korun. Povolení o vyhrazeném trvalém parkovacím místě vydává odbor občansko-správní agend, oddělení dopravy, po dobu platnosti ZTP nebo ZTP/P průkazu, nejdéle však na pět let, u placených míst je platnost na jeden rok.

Žadatel po vydání rozhodnutí hradí zřízení dopravního značení u odborné firmy na své náklady, značka je tak jeho majetek. „Pokud žadatel zemře, v ideálním případě by pozůstalí měli nahlásit jeho úmrtí na odbor služeb městského úřadu, telefonicky na číslo 573 321 161 nebo e-mailem na adresu jana.skacelova@mestokm.cz. Poté by měli uvést vyhrazené parkovací místo do původního stavu, tj. demontovat svislé dopravní zařízení a odstranit vodorovné dopravní značení z komunikace,“ doplnila Fojtová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Stejné funkce, lepší orientace. Portál Olomoučana se změnil

7:31 Olomouc: Stejné funkce, lepší orientace. Portál Olomoučana se změnil

Pokud používáte Portál Olomoučana, určitě přivítáte nový vzhled a lepší uzpůsobení pro zobrazení na …