Bezprecedentní je například likvidace sedmi z osmi kostelů Verneřické plošiny, včetně významného poutního kostela Nejsvětější Trojice. Podle pražského arcibiskupa Dominika Duky šlo o násilí páchané na duši této krajiny. Některé kostely ustoupily těžbě na Mostecku nebo budování nechranické nádrže, jiné zmizely v důsledku vojenského režimu v Ralsku, další byly jednoduše vyhozeny do vzduchu na základě jediného rozhodnutí církevního tajemníka pro nepotřebnost. Osud mnohých zachránil za minutu dvanáct příchod sametové revoluce.
Destruktivní činy minulosti dokládají černobílé fotografie, archivní dokumenty i makety 87 zničených kostelů. „Severní Čechy v tomto směru opravdu dostaly na frak. Za likvidací památek ale stojí konkrétní lidé v rolích ničitelů. Je opravdu důležité připomínat tuto dobu generacím, které ji nezažily. Velmi tímto děkuji Tomáši Hlaváčkovi ze Společnosti pro obnovu památek Úštěcka, jenž výstavu doslova vydupal ze země,“ konstatoval ve svém projevu při zahájení vernisáže senátor Alexandr Vondra.
Za fakt, že je představena i litoměřické veřejnosti, poděkoval organizátorům místostarosta Litoměřic Karel Krejza. Zároveň zmínil i v poslední době se úspěšně rozvíjející spolupráci města a biskupství právě v oblasti obnovy památek. „Hodláme v ní pokračovat, protože to, co zde vidíme na černobílých fotografiích, se již nesmí opakovat,“ konstatoval místostarosta.
Výstava je putovní. V prosinci byla odhalena v pražském Klementinu. „Od té doby pro velký zájem putuje ve dvou verzích českými i německými městy,“ upozornil Tomáš Hlaváček. V litoměřickém kostele zůstane do 28. července (návštěvní doba denně od 9 do 17 hodin). Pořádá ji Biskupství litoměřické ve spolupráci s Římskokatolickou farností – děkanstvím u Všech svatých Litoměřice a Společností pro obnovu památek Úštěcka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: litomerice.cz