Podle pracovnice TyfloCentra Brno o.p.s. Petry Šeneklové se podobná zařízení už využívají například v Brně, Praze nebo Olomouci. Velkou měrou zvyšují šanci k většímu osamostatnění těžce zrakově postižených.
Orientační majáček se stává jedním z hlavních bodů pro orientaci ve městech. Používá se na označování budov, eskalátorů apod. Většinou se tato zařízení umisťují nad vchodem budovy, pro kterou je majáček určený.
Majáčky jsou pro nevidomé velmi důležitou součástí pro zlepšení jejich pohybu po městě a také pro odstraňování architektonických bariér.
Jak funguje orientační majáček?
Nevidomý má vysílačku, kterou nosí v kapse, případně ji má zabudovanou v bílé holi. Na vysílačce je sada tlačítek a po stisknutí jednoho z nich majáček zvukově zareaguje. Majáčky na nádraží ve Znojmě fungují právě na tomto principu. Zařízení po stisknutí tlačítka začne mluvit a navede nevidomého k zastávce, na kterou se potřebuje dostat. Majáček, který je umístěný na zastávce směr Praha například říká: Zastávka číslo sedm směr Praha. Po pravé straně zastávky je tabule s jízdním řádem. Přední dveře autobusu budou přímo před vámi. Stejně to samozřejmě funguje i na zastávce ve směru na Brno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: znojmocity.cz