Bezdomovectví je celospolečenský, velice závažný problém, způsobený především příjmovou chudobou, ale to samo o sobě není protiprávní. Všichni bezdomovci ale nejsou zároveň nepřizpůsobivé osoby, které páchají přestupky, nebo jen svým chováním a způsobem přežívání ve společném prostoru budí nelibost majoritní společnosti.
Lidem bez přístřeší, které mají snahu dostat se z ulice, pomáhá projekt města Cesta z ulice, který zajišťuje odbor bezpečnosti a prevence kriminality ve spolupráci s městskou policií a dalšími subjekty. Díky tomuto projektu osoby, které s tím souhlasí, dostanou náhradní doklady a město jim zaplatí jízdné do místa trvalého bydliště či místa nového zaměstnání v případě, že se jim podaří zajistit. Takto již z ulic Mladé Boleslavi odcestovalo od roku 2020 celkem 103 osob.V mrazivých dnech mají lidé bez domova možnost obrátit se na středisko Naděje a také je pro ně jako každoročně připraven v Poplužním dvoře vyhřívaný stan, kde mohou v mrazivých nocích přespat. Na tuto možnost také strážníci bezdomovce vždy upozorňují.
"V rámci legislativy není možné veškeré problémové jednání ze strany osob bez přístřeší postihnout. Ve většině případů se jedná o chování, které může být široké veřejnosti nepříjemné (např. špinavé, roztrhané či zapáchající oblečení, hrubé verbální projevy na veřejných místech…), ale toto nepřekračuje hranici protiprávního jednání, které by bylo možné po právní stránce ze strany strážníků MP postihnout. Samotný zanedbaný vzhled, leckdy doprovázený zápachem, ještě nenaplňuje znaky protiprávního jednání a není důvodem k postihu. Pouhá přítomnost těchto osob ve veřejném prostoru tedy není nezákonná a v souladu se současnou právní úpravou nelze tyto osoby z místa jejich výskytu vykázat, pokud se nedopouštějí protiprávní činnosti. Pokud tyto osoby porušují zákon, pak strážníci městské policie tyto osoby vykáží například z parků, náměstí, nebo jiných veřejně přístupných míst, ale problém je tímto pouze přesunut na jiné místo, kde pokračují ve své činnosti," uvedl ředitel městské policie Tomáš Kypta.
Město vynakládá velké úsilí a nemalé finanční prostředky k zatraktivnění veřejných prostranství, revitalizací a jejich údržby. Tato snaha zlepšit životní prostředí pro obyvatele města se někdy míjí účinkem, protože tyto prostory jsou „osídlovány“ právě těmito nepřizpůsobivými osobami bez domova, které neakceptují pravidla slušného chování. Zjištěné problémy či přestupky strážníci v rámci omezených legislativních možností snaží vždy řešit, i když jde o nekončící každodenní práci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV